| gingergirl1 a întrebat:

Buna fetelor! Am o problema cu menstuatia,pana acum am ignorat dar vorbind la scoala ca intre fete toate colegele mele le vine ciclul regulat, pe mine ma tine 3 zile(zici ca "vine" in prostie,nici nu prea curge laughing In fiecare luna nu vine, vara trecuta nu mi-a venit deloc trei luni...straight face
Prima oara mi-a venit acum 2 ani, deci pana acum cred.ca ar fi trebuit sa se regleze
Nu-i ok, nu? Credeti ca sunt bolnava? thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Buna. Este normal, nu la toata lumea se regleaza in primul an. Eu inca mai am intarzieride cateva zile ( mi-a venit acum 3 ani), si mie mi s-a intamplat acum 2 ani sa nu imi vina 4 luni la rand. Nu te speria. Fiecare organism este diferit, cel mai important este sa fii pregatita oricand pana ti se va regla.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată :)

NU este normală situaţia ta!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6-12 luni, dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Deoarece NU eşti în primul an de ciclu menstrual, NU sunt normale astfel de întârzieri/dereglări!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| gingergirl1 explică (pentru bursuc001):

Mersi de raspuns happy
Pai fac 15 ani peste doua luni big grin
Nu stiu, eu nu cred ca am probleme de genul (si nu e vorba de alte chestii ca nu mi-am inceput viata sexuala, doamne fereste laughing )dar oricum voi tine cont de sfaturile tale happy

| bursuc001 a răspuns (pentru gingergirl1):

Cu plăcere!

O menstruaţie NORMALĂ durează între 3-7 zile, cu o sângerare moderată.
Dacă sângerarea este foarte slabă ori prea abundentă, atunci poate fi o problemă!
La fel şi în cazul în care menstruaţia întârzie mai mult de 10 zile.

Spre deosebire de copilaşii ( majoritari ) care răspund pe aici, eu am 43 de ani şi studii medicale :)
Deci, ŞTIU ce vorbesc;)

TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

Trebuie exclusă posibilitatea existenţei unui chist ovarian ( sau ovare polichistice ) - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

În cazul în care nu se depistează o afecţiune a ovarelor, atunci este necesar un control endocrinologic!

Multă sănătate.

| xAlessia a răspuns:

Buna!
La fiecare dintre noi e diferit, daca lor le vine regulat nu e neaparat sa iti vina si tie depinde de fiecare organism in parte.
Nici mie nu imi vine regulat cu toate ca mi-a venit acum 5 ani big grin. Poate ai raceli netratate.dar ca sa fii mai linistita ai putea sa mergi la medic sa vezi care e situatia happy.
:*

| RuxyRuxx2 a răspuns:

Este normal, dupa parerea mea...Adica fiecare cu organismul ei. Mie mi-a venit acum 1 an cam asa, intr-o luna nu a venit, intr-o luna a tinut 2 zile, intr-o luna 4 zile si abundent... Poate sa fie neregulat mult timp, nu te ingrijora, nu nu e nimic neinregula cu tine:*

| Roarrrrr a răspuns:

Nu, dar nu la toata lumea se regleaza la fel si daca iei medicamente probabil din cauza asta. Nu-ti fa griji, ca sa fii impacata du-te la ginecolog si vezi ce se intampla happy Bye.

| addictedtoyou229 a răspuns:

Nu ești bolnavă, e normal să pățești asta în adolescență. Cel mai bine ar fi să mergi la un medic sau să iei Logest (anticoncepționale pentru adolescenți care ajută la reglarea ciclului și previne apariția unei sarcini).