| AnemonaP a întrebat:

Buna,fetelor. Ce diete foarte bune pentru. slabit si pentru. accelerarea metabolismului stiti? Sunt si vegetariana. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dietele sunt o prostie. Sunt sigura ca nu ai 100 de kg sa trebuiasca sa tii un regim drastic sa slabesti imediat. Indicat e sa slabesti cate putin dar sanatos. Incearca sa mananci chestii mai sanatoase, fara prajeli, paine alba, dulciuri, sucuri din comert, fast food si sa te axezi mai mult pe fructe, legume. De asemenea, fa-i cat mai multa miscare si bea minim 2L de lichide pe zi (apa, suc de fructe facut de tine acasa, ceai cu miere in loc de zahar)

| RAY a răspuns:

Metabolismul cand
1 numai are destui carbohidrati in organism atunci consuma grasime pe care o converste in energie
2 prin sport cand faci sport arzi energie deci slabesti
cum tu esti vegatariana organismul tau e dependent de carbohidrati daca ai trece la proteine ai slabi rapid, si in dieta proteica se consuma legume dar doar sarace in carbo, carbohidtrati cresc insulina asta face ca grasimea sa se depuna pe abdomen si sa ai o senzatie de foame continua, proteinele nu creste insulina, te mentine intro stare anti senzatie de foame multe ore

| peperonies a răspuns:

| grab a răspuns:

Nu ma bag in vorba fetelor, doar atata vreau sa zic... mare ajutor ti-ar putea da un nutritionist pentru ca majoritatea doamnelor care vor sa slabeasca sfarsesc prin a reduce mai mult din masa musculara decat din masa adipoasa deci ghici cat de ferme or sa iti mai stea formele dupa ce pierzi 10 kg?!

| girlwattitude a răspuns:

Vegan ***.Te ajuta oare faptul ca esti vegetariana? Oare corpul tau nu are nevoie si de proteine? Nu am inceput sa iti scriu astfel, pentru a te simti jignita, ba din contra..impulsionata.Fara diete de nici un fel,pentru ca in timp,pot aparea efecte adverse (efectul yoyo,gastrita,digestie proasta,stari de somnolenta,indigestie etc. ). Echilibrul este cheia si mesele mici,dar dese,insa sa eviti orele tarzii si gustarile intre mese.Apa,trebuie bauta cu cel putin o jumatate de ora inainte de o masa principala si nu in timpul ei,sau cu o jumatate de ora dupa, asa si cu consumul de fructe sau ceaiuri. Ceaiul verde, de ghimbir, cel negru si cafeaua, stimuleaza metabolismul.un somn odihnitor, starea pozitiva..sunt si ele factori benefici.Go for it, girl!winking

| Stefan_Cristina_2001 a răspuns:

Heyy,am incercat si eu o perioada sa tin diete si chestii, dar...mai bine e sa nu ne complicam prea tare.cel mai bine este sa pastrezi un echilibru intre mese.Nu este neaparat sa maninci de trei ori si in exces.Este de ajuns sa maninci de cate ori vrei, dar cu limite.Un lucru foarte important este sa nu bei apa in timpul mesei.Bea apa cu 20 minute inainte sa maninci, si dupa 20 minute.(Asta conteaza foarte mult)...In acest mod corpul tau se va sustine intr-o forma sexy si tot odata nu iti vei risca sanatatea cu fdiferite diete(majoritatea fara efect)Ti-o spun din propria experienta happy Pup :* (Funda happy )

| RAY a răspuns (pentru Stefan_Cristina_2001):

Infometarea face ca organismul sa scada metabolismul, in plus degeaba te simti plin de apa tu find infometat