| вєвιтѕα a întrebat:

Cele mai bune diete de slabit intr-o saptamana.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O slabire intr-un timp atat de scurt este mult prea brusca si nu va fi de durata,deoarece rezultate atat de rapide se obtin in general printr-o alimentatie necorespunzatoare,care nu asigura organismului energia de care are nevoie,pe care si-o va lua din rezervele sale,pe care,pentru a le reface,vei fi nevoita sa manaci mai mult,lucru care va duce la ingrasare(asa zisul efect yoyo).In plus,nu este o slabire sanatoasa. Poti obtine rezultatele dorite in timp satisfacator,in schimb.
Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile(le poti inlocui cu fructe,pe care le poti amesteca cu iaurt,celeale intagrale,stafide,chiar si putin zahar sau putina miere),chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci, seminte, alune sau fistic.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara).In rest,mananca incet si mesteca bine mancarea(lucrul acesta te va ajuta sa nu mananci mai mult decat e nevoie).Cea mai importanta, in schimb, este miscarea.30 de minute de alergare/zi,cu viteza medie, te vor ajuta sa slabesti frumos, treptat si sanatos.Succes.

4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

O prietena de-a mea a tinut aceasta cura, si chiar se vad rezultatele. Cum prepari supa de varza?

Alegi cateva cepe potrivite, 2 ardei grasi, 1 varza medie sau 2 mai mici, 2 cutii de rosii in bulion, sare si piper dupa gust, 1 cub de knorr, frunza de telina, ardei iute (daca iti place mancarea condimentata) si patrunjel.

Se aseaza toate acestea curatate si taiate intr-o oala cu apa incat sa le acopere. Se fierb 10 minute la foc mare dupa care timp de 2 ore la foc mic. Se consuma apoi cat mai multa. Tine de foame si este destul de gustoasa.

Cum se tine dieta?

Dieta este recomandata a se tine timp de 7 zile, la sfarsitul carora, daca nu ai trisat, poti slabi intre 5 si 7 kilograme.

In prima zi, pe langa supa de varza, mai ai voie sa mananci fructe cat de multe doresti si sa bei foarte multa apa plata.

A doua zi combini supa de varza cu legume si apa plata, dar ai grija sa eviti legumele precum fasolea, mazarea, cartoful si porumbul.

A treia zi ai voie atat fructe cat si legume. Si bineintels multa supa si apa.

A patra zi mananci 3 banane si supa. Nu uita de apa.

A cincea zi poti servi 800 de grame de carne de vita sau pui cu supa si multa, multa apa.

In cea de sasea zi poti manca orez fiert pe langa supa cu care te-ai obisnuit deja.

In ce-a de-a saptea zi si ultima de altfel poti manca peste pe gratar si multa supa.

Daca simti ca pierzi prea mult din greutate in primele zile, intrerupe dieta pentru 2 zile si apoi ia-o de la capat.

Este bine sa nu tii aceasta dieta mai mult de o saptamana. Daca vrei totusi sa pierzi mai mult de 7 kilograme, poti face o pauza de o saptamana dupa care sa o iei de la capat.

Nu mai ramane decat sa-ti urez mult succes.

| Catheryne a răspuns:

Eu am slabit cu aceasta dieta 8 kg in 2 saptamani si nu am fost foarte grasa. E dieta cu care Nicoleta Luciu a slabit 30 de kg intr-o luna jumate compusa din supa de pui si compot. Poţi mânca din aceste preparate cât doreşti!
Compotul îl faci astfel: în 2 litri de apa pui 7 mere tăiate cubuleţe sau felii si le fierbi compoziţia până când se înmoaie puţin merele.
Această cantitate o bei pe tot parcursul zilei.
Supa de pui trebuie făcută cu mai multe feluri de legume: ţelină, ardei, gogoşar, morcovi, dar niciodată cartofi, orez sau fidea. Supa e bună şi rece şi caldă. E de preferat sa mănâci supa făcută de tine acasa şi nu una de la restaurant, unde o mai prepară câteodată şi din cele la plic, care conţin zahăr. Aceea, evident îngraşă.

Dimineaţa - o cană mare de compot. După două ore, dacă îţi este iar foame, bea 300 ml de compot de mere.
La prânz şi toată după-amiaza - câte o porţie de supă de pui în care să fie şi o bucată de carne, ciocănele sau pulpe superioare, de pe care este important să scoţi pieliţele.
Dacă la un moment dat crezi că nu mai poţi mânca atâta supă, încearcă un ardei iute şi îţi creşte pofta imediat.

Nu contează la ce ora e ultima masă. Dacă nu eşti acasă, poţi apela la batoanele fibrobar, maximum două pe zi.
Nu ai voie pâine şi nici dulciuri, oricum fibrobarul îţi taie pofta de dulce.

Poţi să ţii acest regim cât timp vrei să slăbeşti. Când îl termini, mănânci carne la grătar, salate şi iaurturi. Iti trebuie multa determinare pentru a o putea tine dar merita.winking Sper ca ti-am fost de ajutor! happy

| Eka7Lyzza a răspuns:

Regimul de slabit 3 – 6-8 kg In 3 saptamani

Luni – legume

Marti – carne fiarta

Miercuri – oua

Joi – lapte

Vineri – peste

Sambata – fructe

Duminica – orice, dar moderat
eu sincera sa fiu am dat 5 kg jos.
sper sa te ajute si pe tine, succes

| Eka7Lyzza a răspuns:

Reguli pregatitoare:

nu se utilizeaza medicamente diuretice

nu se utilizeaza pilule hormonale

nu se reduce cantitatea de mincare: fiecare va minca atit cit doreste si cit ii cere organismul

totul se va indulci numai cu zaharina

ceaiul si cafeaua se vor reduce la maximum 6 cesti pe zi

este absolut necesar a se lua 1 tableta Polivitamina + 1 fiola vitamina C + 1 tableta vitamina B complex.

Etapele de slabire pot dura de la 4 zile la 2 saptamini, in functie de cit doriti sa slabiti.

Pentru 4-5 kg peste greutatea ideala este indicat sa alegeti durata scurta.

Nu este bine sa slabiti repede: cu cit veti slabi mai incet, cu atit va veti mentine greutatea la care ati ajuns si cu atit va veti ingrasa mai greu dupa urmatoarele excese de alimente.

Reguli de baza:

nu se numara caloriile consumate

nu mincati pe saturate din alimentele permise

nu mincati daca nu va este foame

beti atita apa potabila sau minerala (sifonul nu este permis) cit simtiti nevoia

preferabil, mincati des si putin

cintariti-va zilnic

nu se renunta la micul dejun; cind trebuie, mincati bine si nu in graba

Etapa I

Durata 1-2 saptamini, slabind 3-5 kg pe saptamana

Se poate minca:

carne de orice fel, preferabil cite 250-500 g/zi, preparata oricum (fiarta, fripta); atentie la salamurile cu soia

supa de carne de vita sau pasare (fara zarzavat) nelimitat

carne de pasare de orice fel si oricit, dar fara umplutura sau zarzavat

nu sint permise: scoicile, stridiile si pestele in ulei (conservat)

oua de gaina nelimitat, preparate in orice fel

grasimi: slanina, ulei, unt, margarina

salate, numai 2 farfurii pe zi: salata verde cu telina, ridichi, castraveti in otet cu sare, muraturi, masline. Nu sint indicate ceapa si usturoiul

frisca maximum 4 lingurite pe zi, indulcite cu zaharina

bauturi: apa potabila, apa minerala (sifon nu), suc de lamiie, ceai, cafea.

Nu uitati: 1 tableta polivitamina + fiola vitamina C + 1 tableta vitamina B complex, zilnic.

Efecte: senzatia de foame dispare numai 2-3 zile. Slabirea medie este de 0, 5 kg/zi. Daca se slabeste prea repede, poate aparea o senzatie de ameteala sau oboseala, care se combate printr-un consum sporit de sare.

Etapa a II-a

Durata 1-2 saptamini, slabindu-se 2-3 kg pe saptamana

Se utilizeaza aceleasi alimente ca in prima etapa, la care se adauga treptat 6 g hidrocarbonate pe saptamana din alimentele care va lipsesc mai mult, ca de exemplu:

brinza de vaci 50 g

3 felii de rosii sau 3 fibre de ceapa linga friptura

Etapa a III-a

Durata 1-2 saptamini, slabindu-se 2-3 kg pe saptamana

Se utilizeaza aceleasi alimente ca in etapa anterioara, adaugindu-se in plus 8 g de hidrocarbonate pe saptamana. De exemplu, se mareste cantitatea de legume.

Etapa a IV-a

Durata 1-2 saptamini

Se utilizeaza aceleasi alimente ca in etape anterioara, la care se adauga fructe. Fructele sint foarte periculoase, deci mare atentie la tablete. Se recomanda mai mult capsuni si coacaze.

Alcool:

exista bauturi nehidrocarbonate: vin alb sec, sampanie, whisky scotian

se vor evita bauturile indulcite, lichiorul si berea.

NOTA:

30 g alcool cu tarie de 50 g contin 20 g de hidrocarbonate

se permite de 4 ori pe saptamana cite 30 ml votca sau 100 ml vin alb sec

smintina 2-3 linguri pe zi sau 150 g piine graham sau de secara

Etapa a V-a

Se va ajunge la 40 g hidrocarbonate pe zi

Se va observa zilnic cintarul, pentru a nu creste in greutate. Se vor varia alimentele. In 8 saptamini se poate slabi pina la 20 kg. Limita de 40 g de hidrocarbonate pe zi se va mentine toata viata.

ATENTIE:

Daca v-ati permis o zi de exces, nu trebuie sa disperati: treceti 2-3 zile inapoi la prima etapa si apoi iar la normalul de 40 g hidrocarbonate zilnic.

Legume permise: (nu in prima etapa) vinete, conopida, fasole verde, ciuperci, varza, dovlecei, varza murata, telina, castraveti murati, sparanghel, rosii, andive, castraveti, ridichi, patrunjel, salata, ceapa, praz.

Alimente strict interzise: piine, cartofi, biscuiti, prajituri, bomboane, inghetata, ciocolata, gem, dulceata, macaroane, faina alba, lapte, orez, clatite, iaurt, miere de albine, curmale, smochine, stafide, pepeni verzi, pepeni galbeni.

----si----

Mergi zilnic pe jos 20 de minute. Daca ploile de sezon sau frigul te impiedica, fa exercitii cardio, mergi pe banda sau pe bicicleta eliptica, intr-o sala de fitness.

- Incalzeste-te cu ceai de plante si evita, pe cat posibil, cafeaua, ceaiul negru sau alcoolul in exces. Totusi, poti bea un pahar cu vin rosu, seara.

- Consuma cat mai multe legume proaspete sau preparate fara ulei, de sezon sau care se gasesc tot timpul anului: andive, vinete, telina, morcovi, varza. Daca gustul acestora ti se pare prea fad, asezoneaza-le cu sosuri simple, pregatite de tine, cu suc proaspat de lamaie, o lingurita de mustar bio (fara conservanti) sau iaurt degresat.

- Pregateste-ti de cu seara cate o punguta care sa contina o mana de seminte crude si nuci – acestea contin oligoelemente si reprezinta gustarea ideala pentru zilele de toamna in care ai nevoie de un "impuls" de energie.

- Incearca sa-ti stabilesti ore fixe pentru a lua masa si nu manca nimic dupa ora 19.

Exemplu de meniu pentru o zi de dieta de toamna:

Mic dejun: 5 linguri de cereale integrale, naturale (ovaz, germeni de grau, musli) cu o cana mica de lapte.

Gustare: 100 gr. struguri sau o mana de seminte si nuci

Pranz: 150 gr. de carne de vita, pui sau peste, cu garnitura de legume fierte, la gratar sau preparate la abur (dovlecei, vinete, varza, morcovi, telina) plus un bol mic de supa usoara (de pui sau legume).

Gustare: un fruct de sezon (mar, para) sau o mana de seminte si nuci

Cina: 50 gr. branzeturi si salata de legume, preparata din cruditati de sezon, otet balsamic si un strop de ulei de masline extravirgin

succes:*