| Alice0110 a întrebat:

Cineva care a slabit mai repede si sanatos?! Ce trebuie sa mananc pentru accelerarea metabolismului? Precizez ca ard foarte greu calorii, am 27 de ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am slăbit cel mai sănătos prin sport. Făceam o oră de gimnastică dimineața, mers mult pe jos, dans și o jumătate de oră de alergat seara. Mâncam de trei ore pe zi, mai mult mâncare gătită.

10 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu arzi greu kcalorii, mananci peste cate Kcal arzi si de aia te ingrasi, arzi cam 1800-2000 Kcal/zi ca orice femeie normala.
Metabolismul se accelereaza prin doua metode, nu exista a treia:
1 - prin sport
2 - prin marirea pulsului.

La punctul 2 nu pot spune cum, dar eu am facut-o, mi s-a dublat metabolismul fara sport, si daca aceleram putin, il faceam mai sus.
Deci daca nu faci punctul 1 metabolismul nu se accelereaza si va trebui sa mananci mai putin, daca mananci 1000 Kcal/zi vei slabi 4 Kg lunar. Asta este.
Ca si cu sport tot asa slabesti, prin pulsul mai ridicat.

| Alice0110 explică (pentru Mosotti):

Multumesc! frumos raspuns, Iti dadeam Funda dar deja am dat-o? O sa iau in consideratie ce mi ai spus.

| Mosotti a răspuns (pentru Alice0110):

Las-o naiba de funda ca nu conteaza, conteaza sa rezolvi problema. Asta este, ca daca mancam cat ardem normal ca nu slabesti, iar daca mananci putin mai mult depui lento, tu arzi normal ca oricine dar daca ai surplus, ala se depune.
De ex daca azi 2000, si mananci 2230 Kcal/zi, iei 1 kil pe luna, dar il iei, si dupa aia zici ca arzi greu kcal! Femeile in general cam 1800-2000 ard. Daca ai calcula sa ai 1800-2000 ai sa vezi ca nu te mai ingrasi.

Aaa, daca ai manca 1000 si te ingrasi, atunci da, e o mare problema, dar asta nu e posibil, nu esti perpetuum mobile, ca sa formezi grasime, trebuie energie in plus peste necesitatile organismului. Si atat timp cat inima bate cu acelasi puls, temperatura e aceiasi, organele merg la fel ca la toti, miscarea de baza e cam aceiasi, e cam imposibil sa arzi jumate la acelasi consum ca la ceilalti de aceiasi varsta, inaltime si greutate si sex.

Asta ca sa demontam si porcaria cu lenevirea metabolismului. Ca sa scada metabolismu trebuie sa scazi consumul! Redus puls, temperatura, functionare organe, chestie care nu se intampla, diferenta o face doar miscare de baza, dar punem si aia ca e aceiasi ca inainte de asa zis-a lenevire a metabolismului.
Aia de-s la slabire cand o da cu platou, cu lenevirea lenevirii, NU mai tin dieta ca lumea de fapt. Daca ai deficit constant, slabesti continuu pana la oase, nu apare nici un platou!
Deci trebuie deficit caloric cum am zis pornind de la 2000 pe zi ca arzi. 1000-1200 mancat pentru un 3-4 Kg lunar date jos.

| Alice0110 explică (pentru Mosotti):

Da ce e adevarat ca nu prea mananc mesele regulate,iar cand mananc,mananc mult,poate de asta nu dau jos nimic,Dar cateodata si cand mananc putin si des nu dau jos nimic,eu paine nu mananc, paste, produse de patiserie, dulciuri, beau racoritoare si cola.deja am stricat-o la sfarsit.Hahaha
Multumesc pentru sfaturi!

| Mosotti a răspuns (pentru Alice0110):

Pai nu conteaza de cate ori pe zi mananci sau ca mananci mult odata, conteaza cate Kcal mananci in ziua aia, atat. De aia si cand mananci des si putin nu dai jos.
Daca mananci odata 1500, sau de 5 ori care totalizeaza 2500, te vei ingrasa, iei 2 kile lunar, ca ai sarit cu 500.

Aia cu mancatu des si putin e pentru digestie, sa fie stomacul lejer, atat, nu are treaba cu ingrasatu, lumea nu le separa astea doua.

Poti bea racoritoare fara zahar si nu ingrasa! Alea cu zahar ingrasa, de ex 1 L de Fanta, cola, sprite cu zahar are 450 Kcalorii!
Deci la 2 L ai deja cam 1000.
Daca doar 1 L pe zi bei, iei 2 kile pe luna, pe langa mancarea aia care zici tu ca e okey.
Daca bei doar o sticla de 500 ml, iei 1 kil pe luna! Daca sa zici ca mananci doar cat trebuie pentru mentinere.

Ia fara zahar ca eu beau Fanta de portocale, lamaie, grapefruit fara zahar ca e la fel la gust, si 1 L are 20 Kcal in loc de 430-450!

| Alice0110 explică (pentru Mosotti):

Asa este! Ai dreptate! Multumesc pentru sfaturi am sa imi calculez sa am un meniu sarac in Kcalorii si carbohidranti.

| Mosotti a răspuns (pentru Alice0110):

Mersi, carbo pot fi, nu conteaza sa faci sau nu reducere, Kcal conteaza. Succes.

| Alice0110 explică (pentru Mosotti):

Multumesc.

| alina2k18 a răspuns:

Ce inseamna sanatos?winking
Metabolismul e ceva complexwinking
Da, am slabit repede si ma simt bine, tin dieta Dukan, mai am cateva kg de dat jos dupa care prin septembrie-octombrie intru in consolidarewinking
Nu vorbesc de 10-15 kg date jos ci mult mai multewinking

| Goddessss a răspuns:

Deficitul caloric si sport