| lesi a întrebat:

Buna fetelor! Dinou o problema ce ma sperie sad De ieri parca curge intruna ca la robinet(menstruatie) mai putin noaptea cand nu a fost asa mult este normal? si always platinum acele absorbante subtiri le pot folosi in timpul ei sau dupa menstr?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal, stai linistita. Poti folosi absorbantele respective in timpul menstrei, dar mai bie folosesti always night, sunt mai bune pentru flux foarte mare. daca le schimbi la doua ore, nu vei avea probleme. in afara menstruatiei e mai bine sa nu folosesti absorbante, nici macar din acelea de zi cu zi. mai bine iti schimbi chilotul ori de cate ori ai ocazia (adica mai des de o data la 12 ore cum e normal).

| Lola05 a răspuns (pentru Brigaela):

Brigaela, să înțeleg că tu nu recomanzi protej-slip-urile? Întreb pentru că toată lumea le recomandă, chiar și medicii, și nu prea înțeleg de ce. Mie mi se pare că schimbă culoarea și mirosul secrețiilor (într-unul urât), chiar și după 2 ore de purtat. Menționez că nu am probleme ginecologice și mirosul apare doar când port protej-slipuri (rar, când mă "obligă" situația). În plus îmi dau o senzație de jenă acolo. Care ar fi explicația? sad Parfumurile și prostiile conținute? Nu lasă zona intimă să "respire" așa cum face chilotul de bumbac?
Cică sunt făcute să ajute la menținerea "prospețimii" dar se întâmplă taman pe dos...

| Brigaela a răspuns (pentru Lola05):

Nu, eu nu recomand protej-slipurile si nici cei 3 ginecologi la care am fost eu in viata mea. Asta fiindca nu sunt din bumbac si e ca si cum as purta chiloti de plastic. Si pe mine ma incomodeaza, am purtat cred ca de doua sau trei ori in viata. Le schimbam des, practic ori de cate ori urinam, asa ca nu imi amintesc sa fi avut un miros urat, dar incomode erau.
Evident contin o groaza de chimicale, eventual chiar parfum si sunt din plastic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată;)

NU ai precizat ce era mai important : faptul că eşti în PRIMUL an de CM :)
În acest caz, situaţia este foarte normală şi NU ai motive de îngrijorare!

Acum "la început", e preferabil să foloseşti absorbante mai GROASE ( din acelea de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ), mai ales dacă menstra este mai abundentă :
http://bi.gazeta.pl/im/50/eb/f1/z15854416Q.jpg

http://www.superdrogeriakozmetika.sk/......ight_7.jpg

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| lesi explică (pentru bursuc001):

Nu vreau sa iau pastile.> o pot suporta dar la scoala parca ma doare mai tare laughing am stat ieri la ora de religie lipita de calorifrer si parca era putin mai bine dar faza e ca acolo sta colega de banca si nu vrea sa facem schinb de locuri sad

| bursuc001 a răspuns (pentru lesi):

Mda, într-adevăr, căldura îţi mai calmează durerea happy

Totuşi, dacă durerea este prea mare, pentru a atenua temporar aceste dureri pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

O zi frumoasă.