| floriana08 a întrebat:

Buna fetelor! Dr.ginecolog mi-a prescris anticonceptionale(pentru o problema la un ovar)milgest sau triregol daca nu gasesc milgest. Am gasit doar triregol si mi-a spus sa le iau din a3-a zi de ciclu.Am inteles asta.Intrebarea mea este:Fac pauza de 7 zile in care trebuie sa imi vina ciclu? Daca nu imi vine ciclu am citit ca trebuie sa le iau in a8-a zi si asta ar insemna sa nu le iau in a3-a zi de ciclu. Cum sa fac? Doar pentru prima oara cand incep sa le iau sa le incep in a3-a zi iar urmatoarea luna dupa pauza de 7 zile indiferent ca imi vine sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

DOAR prima pastila din prima folie se ia in a 3 a zi a menstruatiei. Restul foliilor le vei incepe dupa cele 7 zile de pauza, indiferent in ce zi a menstruatiei esti.

| costiceacristian200 a răspuns:

Da îți vine!

| corycoluca a răspuns:

Parerea mea intreabati ginecologul si scrie pe foaie exact ca sa nu mai uiti.