| ddoorriiaannaa a întrebat:

E prima luna cand am luat anticonceptionale, dupa cele 21 de pastile acum trebuie sa fac acea pauza de 7 zile si din cate stiu eu in aceste zile trebuie sa-mi vina menstruatia. Daca nu mi-ar venii e normal? Niciodata nu am avut un ciclu regulat, am aproape 20 de ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În general, în zilele 3/5 de pauză ar trebui să apară menstruaţia!
Dar, uneori, este posibil să apară amenoree ( lipsa menstrei )...

Oricum, în MAJORITATEA Prospectelor se precizează că, dacă AC au fost administrate CORECT ( fără a uita vreo tabletă ), şi menstra nu apare într-o lună, se CONTINUĂ administrarea AC şi se începe următoarea folie/cutie FIX în a 8-a zi de pauză!
Dacă nu apare menstruaţia nici la terminarea celeilalte folii/cutii, atunci, ÎNAINTE de a începe o altă cutie/folie - în acele zile de pauză ( preferabil în ziua 6-7 ) - TREBUIE să mergi ( urgent ) la un control ginecologic ( la ginecologul care ţi-a prescris AC )!

Toate cele bune.

| ddoorriiaannaa explică (pentru bursuc001):

Multumesc, multumesc! happy Mi-a aparut menstruatia!

| bursuc001 a răspuns (pentru ddoorriiaannaa):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu apare pana in ziua a cincea, trebuie sa ajungi la ginecolog inainte de momentul cand trebuie sa incepi noua folie. Exista doua cauze pentru care nu apare menstra in zilele de pauza: o sarcina sau o reactie adversa severa. In ambele cazuri nu mai incepi o noua folie si ai nevoie de consultatie ginecologica de urgenta.