| ioana_5028 a întrebat:

Cum scapi de o sarcina nedorita fara anticonceptionale dar si fara chiuororaj?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.unica.ro/......15791.html
O seara buna si mai multa atentie pe viitor, app cati ani aveti?

| Cosmiinna a răspuns:

Pastila de-a 2 zi, doar ca poti sa o iei de maxim doua ori pe an. Alta solutie nu exista decat sa te protejezi cat mai bine

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

PREVI o eventuală sarcină!

Dacă s-a "instalat" sarcina, atunci NU mai ai ce face decât să păstrezi copilul sau să avortezi.

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

Toate cele bune.

| DNSK a răspuns:

Daca exista certitudinea sarcinii, exista pastile avortive. Dar nu inseamna ca scapi sigur de chiuretaj. Depinde de norocul tau, daca as putea spune noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista pastile abortive- vb cu farmacista.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Doamneeeee! Pupa-Ti-as talpile!
1. este chiuretaj nu ce bazaconie ai scris tu acolo!
2. nu poti scapa de o sarcina cu anticonceptionale
3. nimeni, nicio farmacista nu va elibera asa aiurea pastile avortive! sunt in regim special si nu se administreaza decat sub supravegherea medicului ginecolog!
4. pastila de a doua zi te fereste doar daca o iei in maxim 72 de ore de la contactul sexual neprotejat!
5. intreruperea de sarcina se face doar prin chiuretaj!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Intr-adevar asa este, dar se scapa cu pastile avortive de sarcina nedorita, cu supravegherea medicului ginecolog. depinde si cat de avansata este sarcina nedorita.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista riscul ca sarcina sa nu fie eliminata sau sa fie eliminata partial (avort incomplet). Medicul se asigura, prin examinare, ca nu vor exista probleme datorate acestor posibilitati. In cazul in care situatia o cere, medicul poate sa intervina la final si prin metoda chirurgicala (chiuretare).
oricum, aceste medicamente nu se gasesc in farmacii, ci doar la cabinetele ginecologice. si foarte putini medici le utilizeaza!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Exact de aceea am si specificat cu supraveherea m ginecolog, in caz de ceva sa intervina.

| SSWK a răspuns:

Nu scapi de sarcina fara CHIURETAJ, adica avort.
Anticonceptionalele nu te scapa de sarcina, te protejeaza, in anumite conditii.
Daca esti insarcinata deja, vezi prima fraza.