| Annnonimm a întrebat:

Buna ieri am fost la gradina zoo si am pus mana pe un lemur, in final animalul mi-am prins degetul si la dus la gura probabil avand tendinta de a ma musca dar mi-am tras degetul rapid insa i-am simtit dintii pe deget.
Nu am nici o urma de muscatura dar imi este teama, ar trebui sa fac vaccin antirabic?
Mentionez ca nu sunt in tara si abia duminica plec.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fpr139 a răspuns:

În cazul în care nu a existat nici o metodă prin care ADN-ul animalului să fie contopil în al tău, transmiţând boala, spre exemplu creându-ţi o zgârietură. e imposibil să contactezi ceva de la animalul respectiv.
Iar mai departe, am pus problema la modul. dar de asemenea, cum ai spus, animalele sunt în totdeauna vaccinate. Au mai fost cazuri foarte rare în care animalele de la zoo s-au dovedit a purta vreo boală.
Iar imediat după, grădina a fost pusă în carantină.
Sărăcuţul poate se juca. Dar chiar dacă ar fi fost, nu ai de ce să îţi faci griji happy
Şi eu am fost muşcat, în copilărie, în repetate rânduri. de câini ai străzii, şi tot nu am contactat nimic. Deci şansele să întâmpini vreo problemă, ar fi 1 la 1.000. asta tot în cazul în care ţi-ar fi cauzat o rană deschisă.
Şi mai ales că vorbim şi despre ţări străine acum. happy

9 răspunsuri:
| fpr139 a răspuns:

Aveai cumva o rană deschisă prin care saliva animalului să pătrundă în ADN?

| Annnonimm explică (pentru fpr139):

Nu nimic de genul si M-am spalat pe maini dupa.Dar tot îmi e teama, animalele de la zoo nu sunt vaccinate impotriva rabiei?
Pana când pot face vaccin daca trebuie sa merg la spital?

| Annnonimm explică (pentru fpr139):

Exact nu vorbind de Romania, multumesc mult de ajutor chiar ma panicasem putin.Practic acolo unde am pus mana pe acel lemur sau o ruda a lemurului nu imi amintesc exact cum se numea animalul era o camera pentru animale nocture in care practice erau lasate libere si de aceea nu cred ca te-ai fi lasat sa vizitezi daca animalele erau purtatoare de ceva virusi/microbi.Chiar si prietenul meu a pus mana pe ellaughing)).

| fpr139 a răspuns (pentru Annnonimm):

Stai liniştit. O fi avut şi el o zi proastă laughing Lemurii sunt de fel mai ciufuţi, trebuia să te fi aşteptat laughing

| Annnonimm explică (pentru fpr139):

Dalaughing) plus ca daca m-ar fi muscat s-ar fi vazut.Nu cred ca au dintii asa subtiri incat sa nu lase urme sau sa doara.

| fpr139 a răspuns (pentru Annnonimm):

În cazul în care nu a existat nici o metodă prin care ADN-ul animalului să fie contopil în al tău, transmiţând boala, spre exemplu creându-ţi o zgârietură. e imposibil să contactezi ceva de la animalul respectiv.
Iar mai departe, am pus problema la modul. dar de asemenea, cum ai spus, animalele sunt în totdeauna vaccinate. Au mai fost cazuri foarte rare în care animalele de la zoo s-au dovedit a purta vreo boală.
Iar imediat după, grădina a fost pusă în carantină.
Sărăcuţul poate se juca. Dar chiar dacă ar fi fost, nu ai de ce să îţi faci griji happy
Şi eu am fost muşcat, în copilărie, în repetate rânduri. de câini ai străzii, şi tot nu am contactat nimic. Deci şansele să întâmpini vreo problemă, ar fi 1 la 1.000. asta tot în cazul în care ţi-ar fi cauzat o rană deschisă.
Şi mai ales că vorbim şi despre ţări străine acum. happy

| alice4stars a răspuns:

Nu avea cum. Daca nu era nici o rana nu putea patrunde. Si daca te-ai spălat bine pe mâini dupa chiar nu! ADN-ul nu avea sa pătrundă in interior. Poate sa iti mai dai cu o alifie/lotiune/crema dezinfectanta. Atât de la mine!

| alice4stars a răspuns:

Pana la urma vorbim de tari străine, de curatenie. Nu de mizeria din Romania >_

| Annnonimm explică (pentru alice4stars):

Cum am mai spus vorbim de Olanda, multumesc de ajutor! ^-^

| Dan_Alexandru_1992 a răspuns:

Ba daca nai rana deschisa atunci ai microbi pe piele!
Daca ai rana deschisa atunci du-te la doctor!