| Cristi1222 a întrebat:

Am fost la dentist și mi-a pus o plomba, dar nu a pus-o bine și nu pot manca la ea ca ma doare la presiune. O sa merg sa o schimb marți. Mai am o alta masea cariata și am infecție la ea. Azi dimineață a început sa ma doară când mușc și în special când mănânc. Ce pot sa fac? Cum și ce sa mănânc pana marți, pentru ca la măseaua aia plombata nu pot mânca deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| blzer a răspuns:

Bună,

Ne pare rău pentru incidentul tău. Poate ar trebui să te duci la alt stomatolog totuși.
Dar până atunci, încearcă să fereștu zona aia de mâncaruri și alte chestii, inclusiv gumă.
Chinuiește-te până marți să mănânci în cealaltâ parte, alt sfat mai util nu cred că e.

Mult succes și ai grijă!winking

| Cristi1222 explică (pentru blzer):

O sa încerc, mersi mult. happy

7 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Solutia e sa iti dezinfectezi cavitatea bucala cu tuica dinaia tare sau alcool. Trebuie sa fie intr.atat de tare (sa aiba atatea grade) incat la scurt timp dupa ce tii in gura acoolul, sa simti usturime si amorteala. Asta inseamna ca dezinfecteaza. Pentru ca nu iti poti tine spirt in gura sa te dezinfectezi. Metoda asta ajuta si pentru durere, sa nu o mai ai, cel putin o perioada, nu asa de tare.
De mancat... supa, banana facuta pireu... Lactate nu, pentru ca poate intra acolo la plomba si se strica repede

| Andreeush a răspuns:

Încearcă mâncăruri ușoare cum ar fi supe, paste, piure.
Dacă te doare măseaua poți lua un nurofen sau poți căuta un alt cabinet până marți dacă e vreo urgență.

| AgentTorque a răspuns:

De dimineata poti lapte cu biscuiti dar dupa nu-s...

| Cristi1222 explică (pentru AgentTorque):

Mersi mult de ajutor happy

| andy62 a răspuns:

Salut,pana marti poti sa mananci lucruri moi, piure oua fierte etc. Succes