| Mhbi a întrebat:

Ieri am observat că mi-a apărut o gâlmă în zona intimă și de-abia mai pot merge din cauza durerii. Nu înțeleg de la ce poate fi, pentru că nu se poate pune problema de o igienă incorectă. Știe cineva dacă trece de la sine sau dacă este grav și trebuie mers la ginecolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Poate fi vorba de un ganglion limfatic imflamat, sau sa fie vorba de un cos sebaceu suprainfectat, care se va transforma intr-un furuncul, ''buboi''. Indiferent de cat de impecabila este igiena in zona anala si/sau inghinala cu toate acestea pot sa existe bacterii sau microbi. Multa sanatate! Citeste urmatoarele materiale : http://www.sfatulmedicului.ro/......uroi_38470 : http://www.csid.ro/......-12441665/

| Mhbi explică (pentru corbulalbrosu):

Nu este coș. Am uitat să menționez că se află pe una din labii.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Trebuie sa mergi la ginecolog, stiu ca o iubita de-a mea a avut o problema de genul si s-a rezolvat doar cu o mica incizie la ginecolog la stat, si 100 de lei, pana atunci evita sa porti lucruri stramte in zona intima ca se inflameaza mai rau, ginecologul iti va da si antibiotice.