| AnutaAna0213243 a întrebat:

Buna, de dimineata s-a umflat ceva in zona intima ovarele cred...
Stie cineva de ce?
E grav, trece de la sine?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este cu totul imposibil sa-ti dai seama fara sa vezi, ce se petrece cu ovarele care sunt situate in interiorul corpului.
Insa, in cazul in care intr-adevar ai vazut cu ochii tai ca a aparut ceva ca o ''umflatura'' in zona ta intima se poate doar presupune ca ar putea fi vorba de infectarea se umflarea glandei Bartholin. In cazul unei astfel de infectii, la baza labiei apare o umflatura rotunda, care devine dureroasa si provoaca pulsatii in zona intima. Citeste urmatorul articol pentru a-ti da seama daca si in cazul tau poate fi vorba de infectia numita bartholinita.
https://www.sursadesanatate.ro/......e-trateaza
Insa indiferent cum a aparut si de ce natura este acea umflatura, daca NU dispare de la sine in urmatoarele 1-2 zile, in acel caz trebuie sa te prezinti neaparat la un cabinet ginecologic pentru a fi consultata si in caz de nevoie sa-ti fie prescris tratamentul de urmat. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate ti s-a umflat labiile pasaricii, nu ovarele, ca acelea sunt in interiorul burtii tale si nu le poti vedea.
Spala-te la pasarica cu apa calda si sapun, ca iritatia sa dispare, revenind la masura initiala.
Si ce ai facut inainte sa ti se umfle, sa nu mai faci.

| AnutaAna0213243 explică (pentru Violleta2022):

Se poate observa la ecografie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnutaAna0213243):

Ce a se vada la ecografie, pasarica umflata?
Daca tu o vezi cu ochiul liber, de ce este nevoie de ecografie?

| Ely1234567 a răspuns:

Mergi la medic

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Du te la medic si nu mai cauta aici răspunsuri

| Megasurfs a răspuns:

Nu