| AfumataSunca a întrebat:

Buna! Ieri cand am facut baie am observat niste crapaturi, vene mai accentuate in zona sanilor nu stiu cum sa le zic.(am 13 ani)
Ce ar putea fi? Sau de la ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu mai pune intreabari de astea pe aici! Nu sunt medici sa-ti raspunda. Mergi la medic, singurul in masura sa stie.

| darrio2007 a răspuns:

Ți se dezvolta sânii. Ești la pubertate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Venele de culoare albastruie apar pe suprafata sanilor in timpul dezvoltarii si a cresterii accelerate in marime a sanilor, fiind de fapt o urmare a intinderii mai exagerate a pielii care acopera si sustine greutatea lor. Este un fenomen pe care il poti considera ca fiind... normal. Multa sanatate!

| Floridori a răspuns:

Prin "crapaturi" eu inteleg ca vrei sa te referi la vergeturi.
Venele accentuate pe piept sunt altceva.
In cazul vergeturilor, este vorba de ceva permanent, insa aspectul lor poate fi atenuat la fel ca si evitarea aparitiei lor in continuare, prin hidratare, atat prin aplicarea de creme cat si prin ingestia de lichide necesare corpului, dar si daca iei colagen.
O alta metoda de corectie ar fi laserul.