| LoveSunshine069 a întrebat:

happy
Ieri, imediat dupa ce mi-am facut baie pe cap (mentionez ca nu mi-am uscat bine parul) am cam stat prin curent. straight face Iar aseara, am fost la biserica si cand am iesit afara, am vazut ca ma doare o masea (din partea de jos) atunci cand inchideam gura, atunci cand cea de sus o atingea. Iar daca strangeam puternic din dinti, ma durea foarte usor. Deci, la atingere. Din ce in ce durerea a devenit mai groaznica. Precizez, doar la atingere. Iar azi-noapte am luat un algocalmin ca sa-mi mai aline durerea. E posibil sa fie din cauza curentului? Daca da, ce pot sa iau in afara de algocalmin ca sa-mi treaca? Iar la stomotalog nu ma pot duce zilele astea. straight face
Multumesc! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

SPIRT!

(Echipa TPU.ro si ceilalti utilizatori iti multumesc!)< - Nu baga in seama asta.

| Laurretta a răspuns:

Poti lua pentru o perioada paracetamol din 6 in 6 ore dar fara se mai iei algocalmin si sa eviti locurile in care este curent.

| onlyme2851 a răspuns:

Poti intreba la farmacie ce e recomandat sa iei.La mine au efect Nurofenul sau Panadolul(pastilele, nu siropul ). Sunt destul de bune.
App, sa nu iei mai multe tipuri de medicamente (de ex Algocalmin cu Panadol sau Nurofen cu Algocalmin etc), doar unul singur.Nu e recomandat sa le amesteci.

| LoveSunshine069 explică (pentru onlyme2851):

Am luat panadol. dar in zadar. Cat despre nurofen, nu stiu ce sa zic. Am mai patit odata asa. si am luat nurofen durere, dar din pacate acum nu am la dispozitie. Oare nurofen raceala si gripa e bun pentru asa ceva?

| onlyme2851 a răspuns (pentru LoveSunshine069):

Incearca sa te duci la o farmacie. Daca nu poti, ai putea lua o pastila din aceea de nurofen, dar ar trebui sa treaca cateva ore de cand ai luat panadolul.In caz de raceala si gripa, stiu ca e bun.Totusi,ar trebui sa te ajute. Daca simti ca ti se imbunatateste starea, mai ia una peste cateva ore.Vezi pe prospect intervalele la care se iau si pentru ce e bun.
Ai putea lua algocalmin, ar putea sa iti calmeze durerea, dar am inteles ca nu e foarte bun ca iti poate produce nu stiu ce boala asa ca mai bine nuthinking
Sper ca te-am ajutat cat de cat.Si eu am mai patit din astea...straight face

| LoveSunshine069 explică (pentru onlyme2851):

Da, o sa incerc si cu nurofen pentru raceala si gripa. sigh Algocalminul imi alina durerea, dar foarte putin. Si la atingere tot ma doare... Multumesc mult pentru ajutor!

| onlyme2851 a răspuns (pentru LoveSunshine069):

Sa nu le amesteci, ca s-ar putea dupa sa iti faca rau..Nu ai pentru ce, sper sa iti treaca cat mai repede.Paste Fericit!>big grin

| 7Mary7 a răspuns:

Eu nu te sfatuies sa incerci cu spirt sau cu tigara; poti cere ceva la farmacie, dar in cele din urma tot la stomatolog ar trebui sa mergi.

| LoveSunshine069 explică:

@onlyme_2851: Am luat panadol. dar in zadar. Cat despre nurofen, nu stiu ce sa zic. Am mai patit odata asa. si am luat nurofen durere, dar din pacate acum nu am la dispozitie. Oare nurofen raceala si gripa e bun pentru asa ceva? thinking

| DryX a răspuns:

Da poti sa ti spirt in gura asa am facut eu la Anul Nou dar iti arde gura. Puneti vata in urechi sau aprinde o tigare si tine-o in ureche.