| Justme111 a întrebat:

Ieri mi-am pus aparat dentar fix si as dori niste sfaturi de la cei care au sau au avut aparat. Ce trebuie sa faci, cum sa mananci, bracketi se pot rupe daca musti din mancare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sfaterly a răspuns:

Eu port aparat dentar din clasa a 4-a. Probabil în primele zile te vei simți cam ciudat, dar să vezi că te vei obișnui cu timpul și e ca și cum nu l-ai avea. happy
Da, se pot rupe dacă muști din alimente tari. Te-aș sfătui să nu muști din mere, pere, batoane tari de ciocolată etc. Dacă vrei să mănânci un măr, taie-l în feliuțe. Nici gumă să nu mesteci. Și să mergi măcar o dată pe lună la dentist. Să te speli regulat pe dinți.
Baftă!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde, e recomandat sa te cam feresti de alimente de muscat, mai bine sa le tai si sa le mananci (gen fructe).
Cam atat, nu e totusi asa sensibil cum pare.

| Nemessys a răspuns:

Ar trebui sa mananci ceva moale dar in acelasi timp care nu iti ramane printre dinti. Nu manca alimente tari si nici sa nu mesteci guma. Oricum, asta trebuia sa-ti zica dentistul... laughing Nu prea cred eu ca el ti-a pus aparant dentar fara sa-ti zica nimic.
Nu manca chips-uri, covrigei de aia mici, biscuiti, ciocolata, cereale. Fructe cred ca ai voie insa ar fi mai bine sa le tai. Gen. daca vrei sa mananci un mar, taie-l in 4, nu musca asa din el. Si du-te cam o data la 2 saptamani la dentis pentru un control si bineinteles pentru niste sfaturi. Ma rog. nu chiar 2 saptamani, asta doar la inceput, dupa aia poti sa te duci o data pe luna. Sau daca crezi ca ceva nu merge bine cum ar fi ca te doare ceva sau s-a intamplat ceva cu aparatul atunci du-te cat mai repede.