| Helena08 a întrebat:

Imi explica si mie cineva, va rog, cum e cu examenul de rezidentiat?
Dupa terminarea facultatii de medicina iti alegi tu specializarea pentru care sustii concursul(oricare) sau se concureaza doar pentru niste specializari puse la dispozitie pe judet? Am ceva nelamuriri, mi-ar fi de folos niste detalii. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se concureaza pe centre universitare si, in functie de nota luata, iti alegi din locurile puse la dispozitie de centrul respectiv. Primul isi alege un loc care se taie de pe lista si tot asa pana ajunge la tine.

| Helena08 explică (pentru Brigaela):

Deci e posibil ca pe o anumita specializare pe care o doresti sa nu se puna la dispozitie posturi?

| Brigaela a răspuns (pentru Helena08):

Da, sigur ca da. Dar de cand se da in anumite centre, e posibil s=o gasesti in alt centru. Depinde mult de specializarea pe care o doresti. De exemplu, vreme de vreo 8 ani nu au fost posturi pe medicina legala (se dadea atunci examen national). de prin 2004 sau 2005 au inceput sa fie, cam 1-3 posturi pe an.
cat despre posturi, majoritatea dintre ele sunt posturi de rezident, adica strict pe durata rezidentiatului, foarte putine sunt posturi reale, care sa se prelungeasca si dupa rezidentiat.

| Helena08 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult pentru ajutor!