| MGeorgi a întrebat:

Buna.
Imi intarzie menstruatia de 7 zile. Am facut 2 teste de sarcina si au iesit negativ. Exista vreo sansa sa fi ramas insarcinata, dar sarcina sa nu fie vizibila inca? Mentionez ca menstruatia mea este regulata, nu am mai avut asemenea intarzieri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 10 zile de intarziere a menstrei sau mai precis, DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

| Floridori a răspuns:

Daca ai ciclul perfect regulat, inseamna ca poti calcula si cand a fost perioada fertila. Daca stii ca ai intretinut relatii sexuale neprotejate in acea perioada, exista sanse de sarcina.
In mod normal, daca ciclul este perfect regulat, 7 zile de intarziere inseamna 21 de zile de la ovulatie/fecundare, deci hormonul beta-hCG, specific sarcinii, ar fi prezent in cantitati mai mult decat suficiente in urina, astfel incat sa fie detectat.
Totusi, in cazuri foarte rare, se intampla ca testul sa dea un rezultat fals negativ, chiar si in acest moment.
Ai putea repeta testul, sau ai putea merge maine dimineata la orice laborator de analize, sa iti faci analiza beta-hCG cantitativ.

In cazul in care se exclude o sarcina, trebuie sa stii ca o singura intarziere de maxim 10 zile, este acceptata ca fiind in limite normale, chiar si in cazul celor mai regulate cicluri.

| floareaalbastraa25 a răspuns:

Si mie mi-a intarziat chiar si 2 luni si nu s-a intamplat nimic.
se mai intampla, depinde de organism.