| anonim_4396 a întrebat:

Imi place carnea cruda : de peste, de porc, de pui etc. Și o mananc și îmi place. E vreo problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din ce carnivor te tragi?

| peperonies a răspuns:

Daca e sanatoasa carnea nu. e doar foarte foarte riscant.

| HazelEyes77 a răspuns:

Gusturile nu se discuta...treaba ta daca vrei sa consumi carne nepreparata termic insa trebuie sa stii ca exista riscul sa fie contaminata cu unele bacterii si paraziti. Mai bine ai gati o totusi.

| Eduard619 a răspuns:

În cazul în care consumi carne de vită, riscul cel mai mare constă în îmbolnăvirea din cauza bacteriei e.coli.Dacă mănânci carne tocată, sunt șanse mari ca această să provină de la mai multe vite, ceea ce sporește, din păcate, riscul ca e.coli să fie prezentă în ea.
În ceea ce privește carnea de pește, dacă o păstrezi în congelator timp de minimum cinci zile poți ucide aproape toate bacteriile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este o mare problema... Deoarece poti dezvolta tot felul de boli. De exemplu de la carnea de pui cruda poti face salmonela, de la carnea de porc trichineloza. Doar anumite soiuri de pesti poti consuma carne cruda si anume somonul sau icre de morun sau somon

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema e ca s-ar putea sa te imbolnavesti. Carnea de gateste pentru a inlatura anumiti microbi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Vreau sa va spun ca nu mananc în exces. Doar am gustat puțin și mi-a placut. Erau niște crochete de peste și când le-am gustat crude au fost bune la fel și cu carnea de pui.
Doamne ferește sa fac exces de asta. Doar o bucățică foarte mica rolling on the floor).

| leapșa a răspuns:

Pot interveni probleme daca faci exces si anume daca mananci numai carne cruda.

| Groza_Andres_1995 a răspuns:

Nu este bine sa consumi carne cruda mai ales pentru sanatatea stomacului tau. Posibil sa faci vreo afectiune care in timp sa devina grava.