| anonim_4396 a întrebat:

O cana de cafea dimineata poate avea efecte negative in timp?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MisterKat a răspuns:

O cana de cafea este excelenta in fiecare zi! Ceaiul verde de asemenea(daca stiai, ceaiul verde contine si cafeina). Cafeaua este de mult timp un medicament naturist... Nu are ce sa iti faca rau, mai mult rau iti fac tigarile! Chiar saptamana aceasta am citit in ziarul Adevarul despre cafea si un studiu recent despre ea. Spunea ca previne mai multe tipuri de cancer(printre care si cel de piele etc). Deci nu are ce sa iti faca!
@bacemi - ai un argument care sa iti sustina afirmatia?

O seara buna!

13 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Cafeaua are efect diuretic iar bauta in exces, scade cantitatea de Calciu din organism. Din acest motiv, se recomanda sa bei cafeaua cu lapte. O cafea pe zi nu are efecte negative.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca e numai una nu dauneaza, eu mananc un mar si apoi beau cafeaua.

| Bacemi a răspuns:

Da. Daca devine un obicei dauneaza grav in timp. Informeaza-te.

| drpopa a răspuns:

Nu daca consumi aceasta ceasa de cafea dupa micul dejun, efectele cafelei sunt benefice pentru organism atat asupra sistemului nervos -conform ultimelor cercetarii previne maladia Alzheimer(dementa senila) si a bolii Parkinson, de asemenea scade riscul dezvoltarii cancerului hepatic, reduce riscul dezvoltarii diabetului zaharat tip 2, are efecte benefice asupra digestiei, a diminuarii colesterolului, are efect anticelulitic etc. efectele negative apar in consumul exagerat mai mult de 3-4 cesti pe zi in principal tahicardii, greata, varsaturi, nervozitate, transpiratii si mai ales in asociere cu fumatul

| carminaburana43 a răspuns:

Numai daca e baut pe stomacul gol.Atunci in timp produce ulcer.

| madalinutza a răspuns:

E un drog deci produce dependentawinking
dar inainte s-o bei mananca cevatongue

| mariobros a răspuns:

Eu consum cafea ( `naturala`, nu solubila, cea solubila are efecte negative asupra calciului) de 13 ani si ma simt bine. Mama consuma o ceasca de cafea pe zi de 40 de ani incoace, si este ok. Cafeaua nu da dependenta, nu intri in sevraj daca nu ai consumat-o, pe langa faptul ca este un bun antioxidant, ajuta in prevenirea cancerului, este benefica tranzitului intestinal, dar nu trebuie consumata pe stomacul gol, in exces, si cea de proasta calitate( eu personal daca beau Doncafe (fosta Elita), am o senzatie de arsura la stomac, la Jacobs, Lavazza, Tchibo, nu am aceeasi neplacere).

| octavianpas a răspuns:

Daca periodic faci cure de detoxifierea organismului NU.

| viatadecacatt a răspuns:

La cata beau eu, incep sa ma sperii
.

| Babushka a răspuns:

Cafeaua din cate stiu eu este recomandata deoarece este un antioxidant, dar nu exagerata in exces de exemplu un viciu. Poti bea cate o cescuta pe zi dimineata la micul dejun e perfect.

| karra a răspuns:

Poate sa duca la dependenta in timp la fel ca si tigarile...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea

| babyloo a răspuns:

Devi dependenta ...si o sa iti apara cosuri ...imi dai o fundintawinking?