| Fumiko a întrebat:

Buna in ultima vreme am dureri de ficat,dupa ce manac ma doare,dupa ce beau sucuri carbogazoase ma doare, dupa ce respir aer rece sau alerg ma doare chiar si cand stau pe burta ma doare.Ce am? Eu oricum de saptamana asta incep sa fac analizele dar vreau sa stiu la ce sa ma astept!
Am auzit ca ficatul nu doare deci ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Cel mai problabil ai pietre la bila, la fel ca si rinichii bila face pietre, si bila e practic inconjurata de ficat asa ca e foarte usor sa faci confuzie ce te doare

acum, sa stii ca nu sunt nici pe departe pertinent in medicina (am vazut tot serialul dr.House, dar nu cred ca se pune), insa am mai avut asa ceva in familie, asa ca asta mi-a venit in cap

| Fumiko explică (pentru ziftode):

Ok multultumesc mult de informatii! happy

| MateiT a răspuns:

Daca bei sucuri carbogazoase si banuiesc ca si alte chestii dubioase de genu asta atunci cum te astepti sa nu te doara ceva? chiar te astepti sa te simti bine?
Fa-ti analize dar sa stii ca doctorii vor lua ficatul tau separat ca si cum nu ar fi atasat de restul corpului si vor incerca sa il repare, ca pe un obiect stricat. Dar adevarul e ca al tau corp este un tot unitar si daca iti bati joc de el cu sucuri carbogazoase, cine stie ce prostii mananci (covrigi de la Petru, fornetti, prajeli, zahar la greu, fast food, sau doar mancare proasta acasa etc)si probabil nu bei destula apa, pielea ta absoarbe diverse chimicale din poduse cosmetice, atunci cum te astepto sa te simti bine?
Eu sunt uimit de oamenii care spun "wow oare ce se intampla de ma doare? ceva e in neregula" Nu... multe sunt in neregula
Hai sa iti zic cum sa faci sa nu te mai doara
Bea multa apa curata preferabil de izvor, nu imbuteliata, dormi foarte bine cu wifi-ul oprit si NU cu telefonul langa tine, nu folosi produse cosmetice toxice (ai variante prin plafaruri etc), nu manca zahar alb, carne din supermarket, paine alba, uleiuri rafinate, nici un aliment modificat genetic (de obicei, grau, porumb, soia si floarea soarelui sunt gmo deci evita-le), invata sa-ti gatesti si mananca cat mai multe alimente in stare cruda, integrala si pe cat posibila organica, Nu manca lactate pasteurizate deoarece ele pun presiune pe organe, nu manca alune prajite, ia-ti un storcator de fructe si legume si fa-ti juice dimineata, fa sport, dormi intr-o camera foarte bine aerisita, petrece cat de mult timp poti afara in natura la aer curat fara cuptorul cu microune la tine (telefonul), nu in casa in baie de wifi si probabil cu o tona de mobila din pal care emana formaldehida. Vezi tu, sunt multe motive pentru care te doare ficatul : )
Sau poti sa ii asculti pe doctori care vor spune ca ficatul tau e incapatanat si ii trebuie niste medicamente. Pe de alta parte analizele sunt importante pentru ca iti vor spune care este starea actuala
Foloseste google si intreaba "cu sa traiesc mai sanatos?" sau "cum sa imi detoxifiez organele?"
Sau du-te sa-ti dea niste medicamente, pentru ca pana la urma stim foarte bine ca industria farmaceutica ne iubeste si ii pasa atat de mult de noi
Okay trebuie sa ma calmez hahahahaa
Sper ca te-am ajutat

| Fumiko explică (pentru MateiT):

De ce ma judeci fara sa ma cunosti? INu ma fardez si nici nu ma doau cu alte prosti doar cu crema din cand in cand, analizele nu le fac doar la ficat ci la mai multe maine fac la sange, iar de baut suc beau destul de rar si nici nu mananc prosti cum ai spus.Mami nu ma obisnuit cu fast food sau alte prosti.
Si nici nu ma mir ca ma doare, pana la urma suntem oameni din carne si oase nu din fier...

| Fumiko explică (pentru MateiT):

De ce ma judeci fara sa ma cunosti? INu ma fardez si nici nu ma doau cu alte prosti doar cu crema din cand in cand, analizele nu le fac doar la ficat ci la mai multe maine fac la sange, iar de baut suc beau destul de rar si nici nu mananc prosti cum ai spus.Mami nu ma obisnuit cu fast food sau alte prosti.
Si nici nu ma mir ca ma doare, pana la urma suntem oameni din carne si oase nu din fier...

Oricum multumesc de informatiu happy :*

| MateiT a răspuns (pentru Fumiko):

E adevarat, nu te cunosc
Doar ca am vazut chestia asta de multe ori on realitate, oameni care se mira, iar eu les spun sa nu se mire, pentru ca durerile nu sunt fara motiv, ci sunt rezultatul unor oniceiuri si/sau a unor factori care actioneaza asupra corpului. Eu am avut multe probleme de sanatate si credeam ca traiesc sanatos si nu ar trebui sa fiu afectat, insa m-am inselatm de fapt imi faceam rau fara sa-mi dau seama
Deci intr-un fel ma judecam pe mine insumi, nu pe tine : )

| MateiT a răspuns (pentru Fumiko):

Cu mare placere! Sunt dispus sa share-uiesc tot ce am avut norocul sa aflu

| Fumiko explică (pentru MateiT):

Aha,ok scuze atunci happy laughing

| Fumiko explică (pentru MateiT):

Ma mir ca nu ai reactionat urat cand am spus "de ce ma judeci" laughing

| MateiT a răspuns (pentru Fumiko):

Hahahahaa
crede-ma ca toti se mira, iar eu ma hranesc cu uimirea lor
de unde e numele Fumiko? sa asa te cheama?

| Fumiko explică (pentru MateiT):

Numele Fumiko l-am luat de pe net dintr-o lista de nume japoneze, adica din anime-uri

| MateiT a răspuns (pentru Fumiko):

Eu il stiam dintr-o manga si eram curios daca e de acolo

| Fumiko explică (pentru MateiT):

Aha

| Cornelcony a răspuns:

Ficatul nu doare insa la tine poate fi fierea" cel mai bine mergi la un medic si daca manancu ceva si tie rau tare ia un colebil sa vezi cum te simți pana iti vin rezultatele

| Fumiko explică (pentru Cornelcony):

Ok mulțumesc mult.