| KriSSu88 a întrebat:

Buna,
In ultimul timp, simt nevoia zilnica de manca dulce, si nu in cantitate mica(1 tableta de ciocolata sa zicem...ci jumatate'de ciocolata). care ar putea fi cauza? Ce as putea face sa-mi potolesc aceasta pofta ciudata?
Multumesc,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RecycleBin a răspuns:

Pai ca sa nu iti mai fie pofta fa asa:ia o patratica sau 2 de ciocolata si musca'le incet, savureaza'le si stomacul nu mai are nevoie de dulce dupa aia.

| Mara_1046 a răspuns:

Poti incerca sa consumi multe fructe, acum este sezonul lor asa ca profita de ele! Zaharul mai poate fi inlocuit si cu mierea care, de altfel, este foarte sanatoasa! Poti sa o consumi in forma bruta sau chiar sa prepari si sa adaugi miere in diferite cocktail-uri sau salate de fructe. Daca totusi nu vrei sa renunti la ciocolata, mananca din aceea amaruie (50-70% cacao), dar nu mai mult de 2-3 bucatele pe zi.

| KriSSu88 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.