| Mia999 a întrebat:

Buna seara, am o problema cu care " ma confrunt" de 5 zile, acum 5 zile a inceput sa ma doara burta ingrozitor si sa ma simt balonata, urinez foarte des... poate fi de la mensruatie care mi-a venit asera? preciez ca desi mi-a venit menstruatia inca am senzatia de balonare si dureri cand in stanga cand in dreapta. ofer funda si va sunt recunoscatoare :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este posibil ca, aceste simptome să fie simptome pre/menstruale!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sindromul-premenstrual_1047

De asemenea, senzaţia de urinare deasă ( şi, probabil, slab cantitativă ) poate fi un simptom al unei răceli abdominale ( sau chiar o infecţie urinară, ori cistită, dacă este asociată cu alte simptome )...

Dacă simptomele NU dispar după 3-4 zile de menstruaţie, atunci NU au legătură cu menstra!

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ai racit la ovare. Poarta un brau de lana tot timpul si ia medicamentele prescrise de doctor. Fereste-te mai departe de frig, in special sa nu stai jos pe ceva rece, mai ales in lunile "cu r" (din septembrie pana in aprilie, dupa spusa batranilor).

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
e posibil si de la CM incearca sa iei un carbune medicinal e foarte eficient, daca nu, nu ezita sa ceri parerea medicului de familie..bea un ceai de musetel/de menta.
O seara bunahappy

| SameMistake a răspuns:

Buna!
Balonarea este un simptom des intalnit inainte de menstruatie si in timpul ei, dar daca la tine pana acum nu s-a mai intalnit, este posibil sa existe si alte cauze.
Durerea accentuata este posibil sa fie provocata si de frig, incearca sa stai cat mai mult la caldura si sa ai abdomenul mereu acoperit. Ai luat vreo pastila pentru durere? Nu cedeaza?
De asemenea, durerile tale par a se asamana si cu cele digestive, pot fi cauzate de o anume problema digestiva. Gandeste-te daca ai si probleme cu scaunele in perioada asta.
In ceea ce priveste urinatul des, este un simptom intalnit in timpul menstruatiei, dar daca crezi ca este prea accentuat la tine de data asta, consulta un medic.
Vezi daca trec durerile zilele astea. Eu zic ca nu e nimic grav, sunt simptome obisnuite care pot fi accentuate si de frig.
Ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medic.

| FIORI a răspuns:

Poate e menstruatia cumulata cu frigul, ia un nurofen ceva, si vezi cum iti mai e pana maine. Daca persista, intreaba un medic mai multe.

| LoveXHappyCatXLove a răspuns:

Ai limbrici!
SUTA L A 100%!

:]]]]]]]]]]

Bine, glumeam.
Pai, ia-ti niste pastile pentru burta cv...