| EvaAn a întrebat:

inca din timpul verii am inceput sa am secretii si usturimi carora nu le-am dat foarte mare importanta si le-am tratat dupa sfaturile de pe internet.Acestea au disparut insa in urma cu 1 luna jumatate au inceput sa apara.Contactele sexuale erau dureroase iar placerea nu mai prea exista.In luna septembrie dupa ce am fost la mare simptomele s-au accentuat si astfel m-am dus la medic.
Medicul m-a consultat si mi-a dat ca tratament macmiror ovule si crema, spalaturi cu femigin b, iar la menstruatie am luat azitrox si am folosit supozitoare ketonal. Dupa ce am terminat tratamentul cu ovulele, crema si spalaturile a fost ok insa dupa menstruatie iritatia si mancarimile au reaparut.
Am fost din nou la medic care pe langa consultatie si ecograf mi-a luat si 3 lame de secretii.De data asta am primit ca tratament spalaturi cu tantum rosa, ovule cervugid, crema macmiror, flagyl si la menstruatie supoziore ketonal.Cand am ajuns acasa am sesizat pe chilot urme de sange, aveam niste rani micute ca niste taieturi, nu era prima data cand acestea apareau.
Am fost dupa rezultatul testului papanicolau iar asistenta mi-a spus ca rezultatul este unul bun sa fac tratamentul dat si s-a revin dupa menstruatie pentru control.Inca de la primul tratament am fiert toata lenjeria si am dezinfectat foarte bine toaleta, cada etc.
As vrea sa stiu daca merita sa ma mai duc la medicul respectiv si ce parere aveti despre tot ce vam zis mai sus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie neaparat sa te duci inapoi la medic. Infectiile genitale se vindeca repede doar daca sunt tratate imediat (in primele 48-72 de ore de la debutul simptomelor). Daca le lasi sa se cronicizeze, cum ai facut tu, nu ai nici o sansa sa te vindeci usor. Practic faci tratamentul, dupa menstra te duci inapoi la medic, primesti alt tratament, luna urmatoare te duci din nou si tot asa pana te vindeci. Sunt femei care fac asta lunar cate 2-3 ani si iau tratament aproape continuu pe perioada asta ca sa se vindece. Nu e deloc vina medicului, e integral vina ta ca ti-ai neglijat boala pana ea s-a agravat foarte tare. Orice femeie stie ca daca apare o scurgere ciudata, durere, usturime, mancarime, programarea la ginecolog se face imediat, fara sa amani o zi macar, nici vorba de saptamani sau luni, fiindca te poti nenoroci pe toata viata.

| EvaAn explică (pentru Brigaela):

Initial am amanat vizita la medic pentru ca nu aveam cum sa ajung.Stiu ca aici este vina mea in totalitate ca trebuia sa ma prezint inca de la inceput. Voiam sa stiu daca este normal ca papanicolaul sa-mi iasa foarte bine, asa cum a spus asistenta, cand in mod cert se vedea ca am o problema.

| Brigaela a răspuns (pentru EvaAn):

Asistenta ti-a spus ca pe Papanicolaou nu ai leziuni canceroase sau precanceroase, fiindca asta este principalul lui scop. Neglijand atat de mult infectia, una din complicatii putea fi aparitia unor leziuni precanceroase ale colului uterin. Asistenta ti-a spus sa stai linistita ca nu ai (n-ai facut aceasta complicatie). Este posibil, asa ca nu vad ce te nelinisteste. Papanicolaou, prin definitie, cauta leziuni maligne si premaligne, iar asistenta ti-a spus ca nu ai asa ceva. Nu ca n-ai infectie.

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Eu zic ca medicul ti-a prescris tratamente foarte bune si complexe. Problema este ca tu te reinfectezi. Partenerul tau sexual a facut tratament?

| EvaAn explică (pentru Abh):

Partener sexual nu mai am deci nu este aici problema

Abh
| Abh a răspuns:

Sfatul meu este sa te tii de medicul ginecolog cu care ai inceput tratamentul se pare ca mai ai nevoie de tratament pana la vindecarea completa si el iti cunoaste deja cazul. Sper ca stii ca ovulele se introduc dupa spalatura vaginala la distanta de 1/2 ora( pentru a da ragaz vaginului sa se goleasca de lichidul de spalatura) si odata introdus ovulul( adanc intravaginal), trebuie sa stai 2 ore intinsa pentru ca acesta sa nu se elimine prematur.Multa sanatate!

| negru30 a răspuns:

Nu mai te duce - povesteste-ne noua - mare placere mi-ai facut

| EvaAn explică:

Abh, exact as afac in ceea ce priveste spalaturile si ovulele.
Doctorul mi-a spus ca daca dupa primul tratament imi trecuse m-am reinfectat si ca trebuie dezinfectate bine toate locurile care ma pot reinfecta, lucru pe care l-am facut, sau ca ar putea fi de vina absorbantele si ca ar trebui si acestea schimbate.
Brigaela ma asteptam totusi ca la papanicolau sa-mi iasa o infectie cu candida, trichomonas etc. ori la mine nu este bifat nimic.

| Brigaela a răspuns (pentru EvaAn):

Era prea aproape de primul tratament ca sa se vada pe Papanicolaou. Trebuie sa treaca minim 6 saptamani intre ultima doza de medicament si test ca sa apara microorganisme.