| noname2021 a întrebat:

Buna,intrebarea e adresata in special femeilor deoarece e de "domeniul" nostru.Am avut lipsa menstruatiei 2 luni, am fost la ginecolog si mi-a dat pastilute ca sa imi vina iarasi.Mi-a descoperit si sindromul ovarelor micropolichistice si mi-a dat sa iau Logest (anticonceptionale) dupa ce imi venea ciclul.Mi-a venit asadar pe 19 ianuarie menstruatia si de atunci nu mi s-a mai oprit.Mi-a curs normal sangele vreo 3 zile, dupa a inceput cu scurgeri maronii spre negru pana pe 12 februarie, atunci mi-a aparut iarasi menstruatia normala.E normal asa ceva? Ma indoiesc, dar ce credeti voi? Oricum merg iarasi la control dupa ce sper ca imi trece menstruatia complet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu-i normal, mergi iar a medic sa ii spui problema. Asta deja nu mai e menstruatie, e hemoragie. Sangele maroniu spre negru e normal, doar daca e sangele rosu sau deschis la culoare atunci nu. Dar daca tie tot curge de pe data de 19 ianuarie, nu e deloc normal. Poti da in anemie.

| noname2021 explică (pentru MihaelaDart):

De ieri am sange rosu, curge chiar foarte mult.

| MihaelaDart a răspuns (pentru noname2021):

Eu de la anticonceptionale am avut 2 menstruatii intr-o singura luna, ceea ce nu era normal. Am mers a medic si mi le-a intrerupt. Fugi la medic ca poti da in alte complicatii.
Sanatate!

| Bondarel99 a răspuns:

Normal nu e. Eu pana la 18 ani nu am avut ciclu regulat deci asta e normal, dar daca medicul ti-a zis ca ai acel sindrom, trebuie sa te obisnuiesti cu el, poate da diferite simptome.

| noname2021 explică (pentru Bondarel99):

Am peste 18 ani.

| Andreeush a răspuns:

Sunt efectele secundare ale pastilelor.
Oricum cel mai bine ar fi să mergi din nou la medic.

| Ivanescucristina a răspuns:

Du-te la doctor, așa am pățit și eu de la anticoncepționale și am preferat să nu le mai iau...

| noname2021 explică (pentru Ivanescucristina):

Am terminat o cutie si am renuntat la ele. Oricum merg la doctor dar mai astept sa mi se mai calmeze menstruatia caci e foarte abundenta.

| MihaelaDart a răspuns (pentru noname2021):

Parerea mea e sa nu mai stai si sa mergi. Si pe menstruatie se poate face control ginecologic. Atunci se pot vedea mai multe la ecografie.