| Alinaga a întrebat:

intrebarea mea este:am facut anlize sange+urina si in urma acestora mi s-a descoperit aslo 1000(acum 6 luni) si saptamana trecuta a iesit acest aslo 1200.doctorul spune ca este marit. l-am intrebat ce inseamna si mi a spus ca este un microb si ca nu stu cum am reumatism la inima sau ceva de genul deci nu prea inteleg ce mi a spus. am facut cardiograma mi a spus ca da am probleme la inima si mi a dat moldamin una pe saptama.in concluzie care este legatura cu inima daca este adevarat"reuatism la inima"pentru ca eu stiam ca reumatismul este la oase si 2:moldaminul fiola se poate bea? doctorul mi-a spus sa fac injectii dar este prea dureros si as vrea sa stiu daca se poate lua pe cale orala.multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Microbul respectiv se numeste streptococ beta hemolitic --- este extrem de periculos deoarece ataca prin toxinele sale pe care le elibereaza in organism provocand reumatism articular si, mai grav, boli de inima. Probabil ca la inima ti-a gasit o cardita reumatismala care da multe complicatii la nivelul inimii.
Moldaminul injectabil NU se poate bea --- acesta se administreaza numai sub forma injectabila! Este singurul tratament care te poate ajuta in situatia in care te aflii! O injectie cu moldamin ( care este o penicilina cu actiune prelungita) doare mai putin decat o injectie cu penicilina iar penicilina sub forma de tablete nu te vindeca. Sanatate si numai bine!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. reumatismul articular acut este o boala autoimuna provocata de infectia cu un streptococ. El da si afectare articulara (minora, dar afecteaza mai ales inima, intr-un mod foarte sever. netratata la timp, problema lasa sechele defintive asupra inimii care vor duce la deces in 15-20 de ani maxim. Boala nu are nici o legatura cu reumatismul articular degenerativ al batranului, care este o boala osteo-articulara de degradare.
2. Moldaminul si toate penicilinele nu se pot bea, sunt complet inactive administrate altfel decat injectabil. Din pacate, va trebui sa suporti injectiile (care sunt dureroase, dar suportabile) ca sa te vindeci si sa-ti salvezi viata, altfel boala aceasta iti va distruge cordul si nu iti va mai da nici o sansa reala.

| Alinaga explică (pentru Brigaela):

Acum am 18 ani boala afost depistata l; a varsta de 14 ani si acum 6 luni am repetat analizele deoarece nu am tinut niciun fel de tratament si mama a insistat sa repet analizele care au iesit mai prost.din nou nu am tinut tratamentul pentru ca mi a fost frica saptamana trecuta le am repetat si nu au fost chiar bune si acum chiar ma gandesc sa tin tratamentul de aia am pus intrebarea aici.dar... daca boala a fost depistata la 14 ani si eu nu am tinut niciun fel de tratament si (exemplu nici u as tine)asta ar insemna ca l; a aproximativ 30 ani sa mor? adica exista sanse?

| Brigaela a răspuns (pentru Alinaga):

Nu stiu sa-ti spun, depinde mult cat de grava este afectarea cardiaca pe care o ai. E clar ca daca se vede pe electrocardiograma, inima ta este bolnava, dar iti trebuie o ecografie dopler de foarte buna calitate ca sa evalueze ce leziuni are inima ta. De asemenea, e cazul sa faci analize amanuntite la rinichi, poate chiar o biopsie pentru a te asigura ca rinichii sunt in regula.

| Alinaga explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult

| sibel2000 a răspuns:

Eu cred ca e mai bine sa faci injectile.Chiar daca te va durea daca nu le faci o sa te doare mai rau inima.

| Alinaga explică (pentru sibel2000):

Multumesc pentru raspuns dar nu este complet asa ca ti am dat un vot inteligent pentru ca fundita o pastrazes ppentru un raspuns mai amplu.multumesc foarte ult

| sibel2000 a răspuns (pentru Alinaga):

Cu placere.