| Andreea0612 a întrebat:

Intrebari pentru cei ce beau ceai verde.

1. Ce fel de ceai verde este mai bun (ma refer la cel care te face sa te duci la baie mai des )?

2.Voi de care beti?

3.De cat timp beti ceai verde?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| doctoressa a răspuns:

Ceaiul verde este de un singur fel (fac referire la planta numita asa, nu la sucurile care o contin).
Efectele ceaiului verde asupra organismului

Polifonii regasiti in extractul de ceai verde sunt cei mai puternici antioxidanti cunoscuti pana in prezent. In acest fel, antioxidantii din ceaiul verde ajuta la prevenirea cancerului, afectiunilor inimii, pierderea vederii asociata varstei, alaturi de o gama vasta de conditii medicale asociate varstei.

Alte efecte benefice ale ceaiului verde:

* prevenirea aterosclerozei;
* scaderea valorii totale de colesterol, si cresterea valorii colesterolului „bun", HDL;
* prevenirea diabetului si incetinirea progresului acestei conditii medicale, odata ce diagnosticul a fost stabilit;
* catechinul, ingredient activ in ceai verde, va poate ajuta in tratamentul hepatitei virale.
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/diete/suplimente/efectele-benefice-ale-ceaiului-verde