| anonim_4396 a întrebat:

La ce este bun bucarbonatul de sodiu,in domeniul sanatatii? Adica am pus o intrebare cu putin timp in urma si unii mi-ati spus ca am hemoroizi,hemorizi externi.Dar m-am uitat mai bine si nu sunt hemoroizi,sunt ceva ca si cosurile doar ca mai rotunde si mai mari si cresc pana in zona intima si continua pana pe puntea dinspre zona intima feminina pana in anus,doar ca cresc pe partea stanga,este drept in drept cu labia stanga unul dintre chestiile alea si este lung si mai inaltut,dar in piele si pot sa le simt cand pun mana si ma mananca,nu pot sta fara sa ma scarpin, ma ustura si ma arde.Are ceva daca ma spal cu bicarbonat de sodiu in zona unde am alea? O sa patesc ceva grav? Am vorbit cu bunica si ea mi-a spus chestia asta despre bicarbonat, a spus sa ma spal o saptamana la rand cu bicarbonat si daca tot nu imi trece o sa mergem la doctor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faci niste descrieri imposibile cred ca nici tu nu intelegi ce descrii acolo si daca te-as pune sa le desenezi strict dupa descriere, nu ai putea. Pot fi condiloame (negi genitali) daca ai avut activitate sexuala (chiar protejata) cu un partener infectat.
Bicarbonatul de sodiu nu te poate ajuta, daca vrei neaparat sa te speli cu el, o poti face, dar e o pierdere inutila de timp. Bicarbonatul de sodiu se poate folosi la femei cu pH prea acid ai vaginului si vulvei pentru echilibrarea florei (dar asta stabileste numai ginecologul). Se mai poate folosi la albirae dintior si ca simptomatic in hiperaciditate (urmat obligatoriu de un inhibitor de secretie acida).

| MihaelaDart a răspuns:

Lasa tratatul acasa, decat sa dai in complicatii. Daca ai mancarimi urmate uneori si de usturimi atunci cand te speli in zona intima, posibil sa ai negi genitali care acestia daca sunt netratati sunt foarte periculosi. Acesti negi nu se contacteaza numai prin inceperea relatiilor intime si de la toaletele publice sau cele neigienizate corect. Mai multe detalii le gasesti aici http://www.sexis.ro/sanatate-sexuala/negii-genitali/
Fugi la medic si lasa tratamentele babesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Du-te mai copile la medic, ca ceea ce ai tu sunt hemoroizi si nu se rezolva cu apa si bicarbonat, ci cu creme puternice si eventual operatie, daca nu-i tratezi acum!
Nu pot sa inteleg ce fel de oameni sunteti! Igorati ceva atat de important. Cine stie, poate ai si hemoroizi interni si daca nu-i tratezi se complica sanatatea, putand face hemoragii interne sau chiar mai rau.

| Ralukafay a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am hemoroizi, ca hemoroizi nu cresc langa zona intima feminina.Intelegi? Hemoroizi sunt doar langa anus, la exterior si in anus la interior.Nu aveau cum sa ajunga pana aproape de labia stanga.

| anonimg a răspuns:

Citeste tot articolul acesta despre bicarbonatul de sodiu: http://stiri.apropotv.ro/......c-12026061

Posibil sa fie bun si pentru nevoile tale; dar sa nu-l folosesti zilnic, ci macar din 2 in doua zile.
Dar cel mai sigur ar fi sa mergi la doctor.

| minrest a răspuns:

Multi ti-au spus ca ai hemoroizi, dar eu ti-am spus ca ai furunculoza si sa mergi la medic. Ce-o fi domn'e as greu sa mergi la un medic? Idiot sunt eu ca stau sa dau sfaturi. In fine, orice ti s-ar intampla sa nu te miri, cu o infectie netratata nici cel mai sinistru pronostic nu e exagerat.