| Cameliaa22 a întrebat:

Bună..luna trecuta mi-a venit pentru prima oară..menstruația..totul a decurs..bine a durat 4-5 zile..si a venit normal. Luna aceasta mi-a întarziat.și sambata 16 dec.mi-a venit..la început a venit puțin. dupa a inceput să imi vină mai mult..astazi e a 6 zi.și imi vine nici chiar foarte tare..dar..nu trebuie ca pe la sfâtșitul ăstor (7 zile) să vina din ce în ce mai puțin? Mă sperie faptul că înca imi vine și e penultima zi. (Am 12 ani). Sper să ma puteți ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Primele menstruatii pot fi mai ciudate. Nu exista nici o regula ca menstruatia trebuie sa dureze 7 zile, fara abatere, poate dura si mai mult, pana la 10 zile nu e absolut nici un motiv de ingrijorare.

| danbnz a răspuns:

De ce nu o intrebi pe mamica ta?

| Frank51 a răspuns:

Din cate stiu menstruatia la femei este foarte neregulata(la unele), si cica dureaza destul de mult timp ca sa se stabilizeze, asa ca orice se intampla de acum incolo pana in 2-3 ani este acceptabil.

Important este sa iti vina big grin

| Furnicuta000 a răspuns:

Esti mica, se va regla in timp. Eu pana la 18 ani nu am avut niciodata un ciclu regulat.

| LenoreVoldaren a răspuns:

Este în regulă. Nu ai de ce să îți faci griji. Orice schimbare (data pe care îți vine, cantitatea, durata, culoarea) este perfect normală în primii 2 ani. Până faci 14 ani aceste "anomalii" sunt normale. Sunt cazuri în care unora nu le vine luni întregi sau chiar de 2 ori pe lună. Dar dacă totuși o să te simți speriată, vorbește cu mama ta, și ea a trecut și mai trece prin acest lucru. Din nou, nu-ți face griji.winking

| dzaniii2001 a răspuns:

La inceput nu iti vine regulat, in primele cateva luni. Cel mai bine, insa este sa discuti cu mama ta si eventual sa mergi la un consult la doctorul de familie