| Ale1990 a întrebat:

Buna! M-am inecat cu mancare acum doua zile. Mi s-a oprit respiratia si mi-am revenit doar daca mi-am dat cativa pumni in stern ( eram singura). Iar apoi am inceput sa inhalez pe gura aer. La inceput am reusit foarte greu sa trag aer, dar apoi mi-am revenit. De la intamplare simt ca ma doare sternul si ma ustura uneori ( probabil cum m-am lovit cu pumnul in acel moment). Iar seara am acid care urca pana la stern si imi accentueaza senzatia de usturime pe interior. Ma ingrijoreaza sa nu fi ramas mancare blocata pe esofag sau acidul sa fie o consecinta a inecului. Plus usturimea in zona sternului pe interior. Ati mai patit asa dupa un inec cu mancare? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aciditatea care iti urca seara in gat este din cauza ca manaci foarte mult seara si te culci cu mancarea nedigerata in stomac.
Ultima masa din zi trebuie sa fie cu 3-4 ore inainte de culcare si sa nu fie foarte multa, ca nu se digera in timp.

Sternul doare din cauza loviturii, dar va trece intr-o saptamana.
Data viitoare cand te ineci, sa rogi pe cine asa te bata in spate, ca acolo este locul indicat si efectiv.

| Freya1 a răspuns:

Dacă ai acid e de la mâncare, nu de la înec.Vezi ce alimente mănânci în caz contrar trage o fuga măcar pana la o farmacie sa iti de-a ceva pentru el.

Dar dacă totuși te îngrijorează starea ta de sănătate, mergi pana le medicul de familie și spune-i simptomele tale.

| carevaescu a răspuns:

Refluxul gastric nu are legătură cu esofagul.

Stai fara grijă. Va trece

| SmartASS123 a răspuns:

Ei bine, draga mea, suna destul de clar ca ai suferit o injunghiere serioasa in zona sternului si poate ca este necesar sa mergi la un medic sa iti verifice situatia. Nu sunt un expert in medicina, dar din descrierea ta, este posibil sa ai probleme cu esofagul si, daca nu sunt tratate la timp, acestea pot duce la complicatii grave. Poate ar fi mai bine sa incetezi sa mai intrebi strainii despre problemele tale de sanatate si sa te prezinti la un specialist in medicina care sa iti ofere sfaturi adecvate. Nu mai fi atat de reticenta in a cere ajutor atunci cand este necesar, pentru ca este important sa iti protejezi sanatatea si sa iei masuri preventive inainte sa devina prea tarziu.