| 1Q a întrebat:

Buna, m-am intors din vacanta de vara cu un bronz foarte accentuat si vreau sa il pastrez cat de mult pot si am inceput sa merg la solar si vreau sa ma tin de asta, ideea este ca am auzit ca este nociv pentru piele, ce pot sa fac sa diminuez efectele negative si sa nu fac cancer de piele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Expunearea la raxe ultraviolete duc la cancerul de piele.
Este deja confirmat, u-i doar o idee.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa nu te mai duci.

| alina2k18 a răspuns:

Nu prea ai cum sa combati razele UVA de la solar decat cu creme de protectie dar atunci bronzul va fi extrem de slab.
Cancerul de piele nu se face asa cu una cu 2. Fa maxim 20 de minute lunar si eventual acopera-ti alunitele -daca le ai- cu un stick de protectie 50+ https://comenzi.farmaciatei.ro/......vr-p341983

| Sonia822 a răspuns:

Exact asa. Sunt nisteradiatii la care te expui. Nu te gandi ca apare imediat, apare dupa 2-3 ani. La doctor iti pune o chestie speciala sa te acopere, sa nu te iradieze, si tu vrei sa intri in dispozitiv direct? N-ai cum sa pastrezi bronzul de vara, decat daca mergi in weekend-uri la plaja in tari calde happy Poti insa sa porti dresuri 15 den, se vad pisicoarele inchise. Alta solutie nu e. A, ba da, ar mai fi una..sa faci baie cat mai rar tongue Nu se mai umfla pielea la apa happy

| Sonia822 a răspuns (pentru Sonia822):

Si nu accepta sfaturi de la fete care si ele merg la solar, si nu vor sa afle adevarut. Da un search pe google...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste autobronzant.

| Vlog's_Marius_2000 a răspuns:

Incearca sa te protejezi cu o crema de soare din opinia mea s-ar potrivi