| georgiana a întrebat:

Ma adresez fetelor care nu au CM regulat, ce pastile sunt recomandate pentru reglarea lui? Fiecare ginecolog prescrie anticonceptionale in facut de necesitate, dar nu as vrea sa iau acestea.Mai sunt si altfel de pastile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Poți încerca ceaiul de crețișoară, ajută mult la reglarea ciclului menstrual sau cel de mușețel cu cel de urzică ( pus în părți egale).
Tratamentul medicamentos pentru reglare se dă obligatoriu după dozările hormonale la endocrinologie, nu după bunul plac la medicului ginecolog (atenție!).
Sănătate.
Pa, pa.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai ginecologul sau endocrinologul iti pot recomanda pastile in functie de nalizele pe care le faci. Poti avea de exemplu, hiperprolactinemie si sa necesiti inhibitori de prolactina, sau hipertiroidism si sa necesiti tratament de tiroida. Ciclul neregulat trebuie investigat atent, nu se iau pastile dupa ureche.

| Ioana1984 a răspuns:

Buna, si eu am avut problemele astea, am 25 de ani, si vreau si un copil, dar nu vine.Doctorul meu mi-a dat sa i-au din ziua a 14 a ciclului, adica iti vine ciclul pe 1 ale lunii, pe 14 incepi sa iei cate doua pe zi pentru 10 zile, adica 20 de pastilute pe luna de dufaston, ti-am zis te poate ajuta sa ramai si insarcinata, daca vrei o sarcina. Dar nu lua de seama 100% ce zic eu, du-te totusi la un doctor si cerei lui un sfat, sigur va sti mai bine, sa nu fie vreo problema pentru tine.Succes.

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Si eu am aceeasi problema insa nu consider ca este ceva grav. La mine se poate datora si datorita nasterii. Doctora mea nu mi-a prescris nimic tratament pentru a combate acest lucru.
Ai rabdare ca se va regla cu timpul. Multa sanatate

| constantyna a răspuns:

Ciclu neregulat, adica durata variabila 27-32 zile- no problem, nu lua pilule hormonale, chiar daca ti le prescriu medicii ginecologi sau endocrinologi, iar daca esti la inceputul perioadei fertile, este fiziologic(abia ai inceput sa ai "ciclu"), este posibil sa se "regleze" pe parcurs. Daca "neregularitatile" sunt mai importante(intarzieri ale mens. mai mari de aprox 1 saptamana, sau 1 luna, sau 3-6 luni, sau mens. la cate 2 saptamana, de exemplu, etc-persistent dupa o perioada de aproximativ 1an-dar nu hotarasti tu ci tot un medic daca e fiziologic sau nu!-si vezi ca menstrele prea dese pot anemia-trebuie alimentatie bogata in fier natural-), fuga la un endocrinolog si un laborator foarte bune(analizele pentru. hormoni sunt in general f. scumpe-sute de ron, daca sunt mai multe-)Repet, daca se poate, fara pastile anticonceptionale!

| ILikeToKnow a răspuns:

Mie mi-a venit de 5 ani si nu s-a regulat deloc.Mai mult, e mai neregulat decat la inceput.Am fost la ginecolog si mi-a prescris Yasmin. A spus sa iau 3 luni si apoi sa fac pauza sa vad daca s-a regulat. A venit o luna regulat si a luat-o razna din nou.Acum nu mai iau, dar incerc sa-l tin sub control cu Uterogestan. Iau 4 pastile (2 seara, 2 dimineata) si imi vine in 5 zile dupa ce le iau.Altceva nu stiu. Sper ca te-am ajutat.>big grin

| alisalisa a răspuns:

Pai se regleaza dupa 2 ani sau mai mult, deci daca iti vine doar de curand nu e cazul sa te ingrijorezi.