Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ma confrunt cu o problema...cu o luna in urma aveam dureri in zona ovarelor care au durat in prima zi cam 2 ore, in a 2a zi 4 ore iar in a 3a zi erau insuportabile dar insotite de dureri in partea dreapta sus.Am mers la urgente la spitalul universitar.acolo mi-au facut o ecografie apoi mi-au dat colebil si scobutil(intravenos) dupa vreo 2 ore mi-au spus sa merg la ginecologie unde am facut un test de sarcina ce a iesit negativ.In urma controlului ginecologic mi-au spus ca am anexita.Mi s-a prescris Zanocin(12 zile la 12 ore) si Celebrex (7 zile la 12 ore). Dureri inca mai am dar nu foarte mari insa secretiile vaginale sunt abundente.Ar trebui sa mai fac inca un control ginecologic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Da, e necesar un nou consult ginecologic. Si un examen de secretie vaginala. Secretiile vaginale abundente dupa tratamentul cu Zanocin pot fi consecinta unei candidoze, dar nu vei sti sigur si nu vei putea fi tratata corect daca nu faci ex. de secretie vaginala.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, dar de data asta unul programat, in policlinica, nu un control sumar in urgenta.

| EkaBuBu a răspuns:

Nu cred ca mai trebuiehappytrebuie doar sa astepti sa iti treacahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

DAAA, îţi faci o Programare la un ginecolog şi soliciţi o ecografie ovariană/vaginală pentru a se "verifica" starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine ( e posibil să ai chist ovarian ), precum şi un test de secreţii vaginale ( "lamela" ).

De asemenea, e posibil ca acea anexită ( răceală la ovare ) să NU fi fost tratată complet şi din această cauză mai persistă unele dureri.

Deci, să mergi la gincecolog cât de curând!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Nu-i in regula cu tine, gandeste-te ca e sanatatea ta la mijloc, du-te iar la control, nu de alta, dar nu e n regula ce ti se intampla.
Sanatate!
Te pup!

| FrumoasaTa a răspuns:

TPU spune foarte clar.Mergi la doctor

| AndraEatsyourBrain a răspuns:

Si mie mi se intamplase la fel si m-am dus la un control si mi-a facut ecografie si mi-a zis ca am chist ovarian si trebuie sa ma operez. Si m-am operat si acum e totul in regula. Poate ca asa ai si tu thinking Cel mai sigur! Dar eu doar presupun... sper ca ti-am fost de ajutor. :* Sper sa rezolvi totl cu bine. Te-am pupaat :*.

| stefania25 a răspuns:

Da...din pacate cred ca sistemul tau s-a dereglat in urma unor factorii care ti-au influentat metabolismul in mod negativ.

| Ioanaksb a răspuns:

Eu zic sa te duci din nou la control.

| Adela_Muntean_1997 a răspuns:

Da si cred ca ar trebui sa te operezi

| kittycat a răspuns (pentru Adela_Muntean_1997):

De ce sa ma operez?

| Adela_Muntean_1997 a răspuns (pentru kittycat):

Pai asa a patit si o colega de-a mea.si ia scos ovarele sau ceva de genu