| Maryyy211 a întrebat:

Buna!
Ma doare in partea dreapta inferioara a abdomenului, sunt in perioada fertila, credeti ca e vorba de un alt chist?
Pt ca acum aproape o luna medicul mi-a gasit unul pe partea stanga, am inceput un tratament, dar nu l-am putut continua pentru ca imi facea rau (prima data cand l-am luat m-am trezit cu picioarele si mana stanga amortite si multe alte simptome, asa ca l-am oprit, recomandare si a medicului) de atunci nu am mai fost la medic...
Urmeaza sa mearga zilele astea si sa imi fac niste analize.
A mai patit cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La ovulatia nu doare burta!
Ia-ti totusi medicatia data de medic si invata sa mananci sanatos, fiindca mancarea este cauza formarii chisturilor pe ovare si a dereglarii hormonale.

| Maryyy211 explică (pentru Violleta2022):

De fapt ma doare toata partea inferioara doar ca acolo e mai intensificata. Ciclul nu este reglat (ultima data l.am avut pe 4 decembrie) plus ca acum 2 luni am luat pastila de a 2. a zii. Doar ca de ieri si azi am avut secretii vaginale specifice perioadei fertile de asta am zis.
Iar legat de medic o sa caut un medic endocrinolog, pentru ca ginecologul mi.a prescris acest tratamemt in urma unei ecografii abdominale si transvaginale, fara nici un fel de alte investigatii sau analize...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maryyy211):

Pai asa spune mai fata, ca ai luat o bolmba hormonala (pastila de a doua zi), in situatia in care nu aveai voie, odata ce ai atat de multe probleme, acum experimentand toate efectele negative ale ei, pe urtmatorele 6-12 luni: cicluri aleatoare, dureri, ovulatii si perioade fertile care s-au modificat, schimbari hormonale majore samd.
Asta se intampla cand iei dupa ureche ceea ce nu aveai voie...

Sexul in situatia ta se poate face numai cu prezervativ, ca ai deja probleme foarte mari cu chisturile ovariene...
Mai bine nu faci sex deloc daca baiatul nu vrea sa poarte prezrevativ, ca nu terbuei sa-i satisfaci madularul lui dar sa-ti distrugi tu sanatatea.

| Maryyy211 explică (pentru Violleta2022):

A fost cu prezervativ, doar ca el si.a mai scos prezervativul (a fost prima mea experienta), a terminat afara in prezervativ, doar ca eram in perioada fertila, asa ca am luat.o fara sa ma gandesc. Iti dai seama ca nu faceam nimic fara prezervativ, si da greseala mea a fost ca am luat pastila aia fara sa ma documentez mai bine...

| Floridori a răspuns:

Daca ai chisturi, in mod automat ai cicluri neregulate. Daca ai cicluri neregulate, nu este posibil sa stii cand este perioda fertila.

In functie de intensitate si alte simptome, cauzele unei dureri in partea dreapta a abdomenului inferior, pot fi de la nimic la apenicita sau cancer.Nu vom merge la extreme, dar ceea ce vreau sa zic, este ca doar acest detaliu nu ajuta in identificarea unei cauze.

Chisturile ovariene se formeaza in urma unor dezchilibre hormonale, deci este necesar sa mergi la endocrinolog.Acesta iti va recomanda analize si in functie de rezultate, iti va prescrie tratamentul cu medicatia (de regula anticonceptionale) adecvata tie.

Am observat ca exista din ce in ce mai multi ginecologi care prescriu AC fara analize (probabil asa a fost si in cazul tau), ceea nu este deloc in regula.
De aceea, cel mai bine ar fi sa mergi la endocrinolog.In functie de profilul tau hormonal, iti va prescrie tratamentul care sa ajusteze necesitatile hormonale ale organismului tau.

Cat despre durere, nu cred ca cineva ar putea raspunde...