| Elyiela a întrebat:

Bună! Mă gândesc serios să mă vaccinez, aș dori niște informații legat de efectele adverse pe care voi, cei vaccinați deja, le-ati resimțit după vaccin, ca sa am o idee la ce ma pot aștepta. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nici eu si nimeni din familia mea (sot, copii, frati, surori, nepoti, cumnati, socrii), nu am avut reactii adverse, nici la Pifser si nici la Astra Zeneca.
Doare un pic locul unde este intepatura vaccinului, dar acela nu este efect secundar. In rest... sanatate si voie buna!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E absolut irelevant ce an simțit noi. Fiecare organism reacționează altfel. Eu nu am avut spre exemplu absolut nimic. Doar 2 ore o durere la brat si fix atat. La rapel nici atat

| Emma30555 a răspuns:

Eu m-am simtit obosită o perioadă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Durere unde a fost intepatura 2-3 zile.

| bookofknowledge a răspuns:

Nimic prea grav, cu exceptia unei tromboze(mai dese sunt febra, durerea in zona intepaturii o perioada, cele dese sunt rectii adverese normale oricum sfatul meu un nurofen sau a; tceva pentru febra deoarece temperatura urca exagerat de mult poate char 40 si te tine cam o ora, si uneori te prinde seara cam la jumatate de zi dupa ce ai facut vaccinul, depindede fiecare), au un rol al organismului in infectie (depinde de la individ la individ si cauza). Trombocitele au rolul de a izola infectia in o zona limitata. La persoanele cu covid si uneori vaccinate trombocitele se vor duce la diferite organe(cum apar plamanii persoanelor cu covid) sau in unele cazuri AVC (nu este oxigenat creierul, nu este doar din cauza trombocitelor si a cheagurilor de sange (sunt o gramada de cauze, dar trombi( cheag de sange) (ei se formeaza daca trombocitele sunt multe), pot bloca vasul de sange care are acel rol, as putea spune ca unii aunorocul de a deveni House din cauza Covidului. Oricum vaccinul este mai sigur decat covidul, si formele sunt mai usoare, oricum cu toate ca ii diminueaza sansele nu inseamna ca este 100 sigur ca o persoana sa nu ia covid, scopul: vaccinul va elimina va scadea sansa la forme urate, astfel incat cel care ar muri de covid ar face in cel mai rau caz dupa vaccin o forma urata, cel cu forma urata problema ceva medium, nu ma pricep cat de mult scade si mai si scade sansa de a lua covid.
Oricum cam in prima luna de cand ai luat doza de vaccin creste foarte mult sansa sa iei covid, deci daca il faci ai grija in acea perioada.

| outsidethebox a răspuns:

Ca sa primesti un set complet de răspunsuri o sa trebuiască să pui aceeași întrebare si într-o sedinta de seance...

| Elyiela explică (pentru outsidethebox):

Aoleu frate doar am întrebat nu am dat in cap la nimeni?‍♀️

| outsidethebox a răspuns (pentru Elyiela):

Si eu am răspuns cat de elegant cu putinta, scuze daca te-am ofensat insa ma bucur ca ai prins ideea!

| Byb2001 a răspuns:

Eu am avut moleșeală somn dureri abdominale și durere in zona la înțepătură 2 zile după au trecut