| ArvunescuOvidiuuu a întrebat:

Bună TPU, joi o sa ma duc sa ma vaccinez și din ce știu o sa am dreptul la o zi libera. Dacă după vaccin o sa ma simt rău și o sa am frisoane sau o sa fac febra, na simptomele de după vaccin, o sa mai pot primi o zi libera de la munca daca o sa ma simt rău după vaccin sau va trebui sa iau medical? Va mulțumesc

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum vreti voi sa scapati de munca cu orice pret, români inventivi, oricum concediu medical nu poti lua mai mult de 5 zile.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cred că alte zile (de concediu medical) va trebui sa le primesti prin medicul de familie.
Dar nu o sa ai deloc reactii adverse, nu te îngrijora, in afara de durerea de la locul vaccinării (brațul). Dacă mergi cu gândul ăsta si aștepti din clipă in clipă să se întâmple ceva, atunci te va îmbolnăvi doar gândul.
In caz ca vei face o usoară febră, iei un paracetamol si gata. Ori un algocalmin, in caz de durere la braț.