| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Ma numar printre putinii oameni care le este frica de dentist, in trecut am avut o experienta foarte neplacuta cu un medic si de atunci am aceasta frica.Am o masea de vreo 7 ani care a mai ramas doar radacina si niste,, cioturi" la suprafata care se misca, stiti cumva daca o sa ma doara?, va rog sa nu radeti de mine big grin
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| belle2009 a răspuns:

Bună,
In calitate de viitor psiholog clinician îți dau un sfat pentru a-ți putea controla emoțiile pe care le ai atunci când vine vorba de vizita la medicul stomatolog.
În momentul în intri în cabinetul și te așezi pe acel scaun închide ochii și gândește-te la ceva ce te face să te simți bine până când vei ieși din cabinetul medicului.
După ce pleci de acolo încearcă să desfășori activități care te satisfac.
Sper să ții cont de sfatul meu și îți doresc mult succes.

5 răspunsuri:
| AlexGabrielASC a răspuns:

Acel colt se va deplasa cu timpul si peste 10-15 ani o sa inceapa sa te doara pana atunci... no stress!

| Gabitzu246 explică (pentru AlexGabrielASC):

Am uitat sa spun ca am abces la el in continuu dar nu ma doare, si cred ca este un motiv de ingrijorare

| neutrino a răspuns:

Daca nu vei merge curand la dentist te va durea mult mai rau decat durerea minima suportata in timpul unui tratament de specialitate.

| Lola05 a răspuns:

Trebuie să-ți depășești frica de dentist. Întreabă-ți prietenii de un medic drăguț și răbdător, mergi prima dată la consult la el și explică-i că tu ai o frică legată de asta și că poate îi va fi mai greu să lucreze cu tine și va trebui să aibă multă răbdare. Te va înțelege.
Nu mai sta așa pentru că de la acele rămășițe riști să faci o ditamai infecția. Mai bine du-te și scoate cu totul ce e acolo decât să stai așa.
Hai, curaj, că până și copiii mici merg la dentist! happy

| madamme a răspuns:

Cauta un medic tanar. Acestia lucreaza mai cu grija si folosesc si anestezice mai de noua generatie