| Carina28 a întrebat:

Ma numesc Carina,si de cateva saptamani am suferit o entorsa de gradul I,care ma tine pe tusa cu saptamanile. Practic handbal,si trebuie sa fiu alaturi de echipa mea,pentru ca au nevoie de un capitan.
Acum doua-trei saptamani,seara,am alergat,si nu am vazut o groapa,am calcat sucit,si am auzit o pocnitura la glezna, am intrat repede in casa, si m.am.uitat la picior,era umflat si invinetit.
Am stat cu el pana dimineata,sperand ca e doar o mica accidentare. Am vazut ca nu se vindeca,si am decis sa merg la doctor. Am ajuns,si am mers sa fac un film,dupa cateva minute am primit raspunsul,doctorul mi.a pus ghips.
Am stat cu el trei saptamani, si ieri l.am dat jos,am observat ca inca mai am cateva umflaturi,si inca sunt putin invinetita.
Am inceput sa ma dau cu unguent,si sa port o fasa elastica. Fac exercitii de recuperare.
Imi e frica sa il fortez, ca sa nu ajung la ceva mai grav.
Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Numai medicul care ti a facut radiografia si ti a pus si ghipsul stie ce este de facut in continuare, trebuie sa ti legatura cu doctorul, acum ca ti a scos si ghipsul mergi la doctorul acela si arata i ca ai piciorul umflat probabil ai si dureri nu? Nu sta asa ca se va agrava situatia, cei care i ti raspund aici i ti raspund cu scop informativ doar, tu nu exclude comunicarea cu medicii, ei sunt competenti sa puna diagnostic si sa trateze orice problemă apărută ulterior in evolutia bolii. Ce varsta ai?

| CuriousStuff a răspuns:

Ce faci si acum, sa nu il fortezi o vreme, sa il repui in actiune treptat, nu incepe la primul antrenament sa faci schimbari de directie pe el ca e foarte posibil sa ti se incheie cariera inainte sa inceapa daca iti distrugi glezna. Fa exercitii de recuperare, incepe incet sa alergi si pune presiune pe acea glezna doar treptat, azi putin, maine putin mai mult si tot asa. Da-i timp sa se vindece complet. Asta inseamna ca doar dupa 3-4 luni poti sa-ti folosesti glezna exact ca inainte fara teama ca o sa se intample ceva.

| JackBoston a răspuns:

Maseaza cu gheata si dupa ce iti trece umflatura de la picior incepe sa misti glezna in sus si in jos(sa nul dai in stanga si in dreapta), dar mai bine ar fi sa faci niste sedinte de kinetoterapie si electroterapie.Recuperare usoara!