| sofia17 a întrebat:

Ma numesc Sofia si am 17 ani. Am si eu o mica-mare problema si as avea nevoie de ajutorul vostru daca se poate. Eu cred ca sunt obsedata de kilogramele in plus acum trei ani m-am mutat din Romania si am acumulat cateva kilograme pe parcursul primului an in strainatate. de la 65kg (am 1. 70cm) ajunsesem sa am 72-73kg si in vara urmatoare cand m-am intors in Romania toti au ramas uimiti la ge "grasa" eram. si asa am inceput sa tin tot felul de diete ba mancam numai legume, ba numai fructe, ba numai lactate sau decurgeam laa numai un mar pe zi plus ca in fiecare zi mergeam la sala rezultatele au aparut ajunsesem sa am 64 de kilograme in vara urmatoare si toti ma felicitau. dar chestia cu dieta devenise o obsesie pentru mine si de atunci mereu spun nu la dulciuri, la paine la orice cred eu ca ingrasa Dar ca orice persoana am momente in care nu ma mai pot abtine si mananc o gramada de "prostii" indiferent ce e in special alimente bogate in calorii. problema e ca in ultimul timp de cate ori simt ca mananc mult si nesanatos decurg la cea mai usoara metoda "imi bag degetele in gat". pentru a nu mai face asta am decis sa tin dieta dukan pentru ca imi permite sa mananc cat vreau eu si vreau sa slabesc iar pana la vara ca acum am 67 de kg si vreau sa ajung la 55kg. problema este ca am tinut dieta 4 zile apoi am renuntat la ea ca venise pastele si apoi iar am inceput-o si am tinut'o cinci zile a cincea fiind azi dar mama mea mereu prepara dulciur i(chiar daca si ea tine dieta dukan) si eu mereu am spus nu si nu si astazi am cedat iar si iar am decurs la cea mai usoara metoda de a voma nu stiu ce sa mai fac mereu mananc sanatos la scoala toti ma cred ciudata ca merg cu legume si nu mananc nesanatos ca ceilalti si merg aproape zilnic la sala si fac diferite exercitii pana ies uda de acolo apoi mai merg si la inot. ce e drept am o musculatura destul de dezvoltata dar eu vreau sa am picioarele alea slabe de domnisoara nu sa am fundul mare. chiar am nevoie de ajutorul vostru ca vreau sa slabesc pana la vara si nu mai stiu ce sa fac. oare sa continui dukan diet? va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Da continuă, e foarte bună dieta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Lasă dietele!
Mergi pe o alimentaţie să racă caloric în care să intre şi mişcarea fizică zilnică!
Te pup!

| Weider a răspuns:

Sofia... Da de data asta incearca sa mananci normal dar nu peste limita, sa mananci de 3 ori pe zi, daca tu mergi la o sala de sport cu siguranta slabesti daca faci banda 10-15 minute pe zi inainte de antrenamente si dupa antrenamente, sa bei cel putin 2 litri de apa pe zi, sa te feresti de grasimi. Numai bine.