| Mihaela_Vilau_1975 a întrebat:

Bună, mă puteți și pe mine cu un răspuns?
Am fost la plajă ieri și m-am lasat pe spatele acestei fete si ea m-a călcat intr-un fel si cred ca mi-a rupt piciorul.
Degetul meu de la picior este umflat, vânat si vânătaia a coborat putin pe laba piciorului.
Nu pot sa calc pe picior si calc pe cărcâi. Imi puteți spune ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Theodora292001 a răspuns:

Nu cred ca este rupt. Daca era rupt nu mai puteai de durere (adica sunt sigura ca te doare si acum, dar daca era rupt, pur si simplu tipai de durere). Eu zic ca este luxat (cel mai des). Ori este o luxatie, ori o entorsa. Cel mai probabil luxatie. Trebuie sa ti-l pui in ghips si sa il tii in el, fara a calca pe el, intr-o pozitie de 45 de grade, timp de o saptamana. Du-te la urgente, la spital si ti-l pun ei, nu dureaza mult. Roaga un parinte sau un prieten (daca esti mai in varsta) sa te duca cu masina sau sa te ajute sa mergi pana la un taxi. La spital e gratuita radiografia si punerea in ghips. Sper ca te-am ajutat.