| alice_2534 a întrebat:

Buna ma puteti ajuta si pe mine de ceva timp am dureri foarte puternice mai sus de buric imi puteti spune de la ce poate fi? menstruatia mi-a trecut de ceva vreme iar apendicita o am facuta si eu am 19ani. multumesc celor ce mi-au raspuns si imi vor raspunde

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| danya5 a răspuns:

Buna pot fi crampe lunare ce se datoreaza ciclului menstrual sau poate fi stomacelul tau deranjat de vreo mancare ce nu ti-a placut sa care nu a fost prea potrivita si mai bine ieui un algocalmin si in jumatate de ora trece si cu un triferment trece asta in cazul in care e de la mancare.pup

6 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Ai probleme cu stomacul.Trebuie sa te vada medicul de familie.Pana ajungi la el poti lua no-spa pentru durere dar trebuie sa iti faci investigatii sa vezi ce e cu stomacul.Sa nu ai gastrita sau poate chiar ulcer.Mergi la medic!

| Eduard a răspuns:

In principiu, mai sus de buric e stomacul si nitica organe, care nu ar trebui sa te deranjeze la 19 ani. (decat daca ai fost o alcoolica netrebnica de la 12 ani big grin ).
Probabil ai ceva paraziti intestinale, mai ales daca consumi multe dulciuri. Poate sa fie de la alimentatie in principiu, altceva nu cred ca are ce sa fie, dar un consult la un medic ar fi bun. Nu ezita sa te duci pentru ca nu poti fi sigura pe raspunsurile noastre.
Un control la sange si urina, e bine sa faci la un interval de timp. Nu-ti fie frica de ac, ca mai multe probleme nu are cum sa-ti faca, ba din potriva.

Bafta multa si consulta un medic!

| bogdanfree14 a răspuns:

Poate fi din cauza aciditatii gastrice sau daca ai si umflaturi deasupra buricului s-ar putea sa ai o hernie ombilicala

| ciprian_7143 a răspuns:

Alice daca nu ti-a venit inca menstruatia inseamna ca asta va fi. Daca nu este asta atunci nu am cum sa iti sau un sfat pentru ca detaliile care le-ai dat sunt destul de vagi! Fii mai detaliata si vei primi sigur un raspuns!

| ciprian_7143 a răspuns:

Unde mai exact? in cosul pieptului sau unde? Pot fi muschi abdominali! mai sus de buric, doamne ce vag sau mai bine mergi la medic.Da! cel mai bine mergi la medic!

| TeREe a răspuns:

Poate sa fie: ca nu ai mancat ca te maturizezi utu va veni ciclul sau dep de vreme