| AlexandruCiolac a întrebat:

De un timp, am dureri groaznice sub burta/buric, unii spun că aș avea apendicita. Idk, îmi poate răspunde cineva? Promit solemn,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca durerile sunt sub buric sau in jurul buricului, sunt de la viermi intestinali (posibil tenie, ori limbrici).

La apendicita nu te doare burta-sub buric, ci te doare in dreapta jos, la stinghia piciorului.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde te doare? Stânga, dreapta, centru, mai sus, mai jos, exact sub butic, se simnte ceval la palpare, când presezi zona durerea crește în intensitate sau scade, durerea e perenă și la orice oră a zilei, este legată de scaun sau nu? Toate acestea le ia în calcul un medic, doctorul Aumădoare.

| AlexandruCiolac explică (pentru sadrian46):

Sub buric in mijloc chiar

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexandruCiolac):

Este acolo ce se numește punct hernial. O mică găurică. Ca să nu se facă mai mare, o duci la medic să o coase.

| doctorandus a răspuns:

Daca ai apendicita suna Salvarea, altfel saptamana viitoare vei fi inmormantat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apendicita e într-o parte, nu sub buric.

| AlexandruCiolac explică (pentru anonim_4396):

Atunci îmi poți zice cam ce e, promit îți d au funda

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandruCiolac):

Nu sunt medic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexandruCiolac):

Și nici măcar un medic nu ar putea sa-ti spună ce ai doar citind asta.

| alma200033 a răspuns:

Te înțeleg perfect! Din păcate cam aceiași problema o am și eu de ceva timp... poate fi de la intestin. Ai putea întreba un Dr...
Sănătate!

| Edyy5555 a răspuns:

Dragul meu nu sunt medic dar pot sa rexomand sa consulti un medic deoarece cauzele pot fi variate. Poti sa ai o indigestie de la mancare si sa iti treaca in 2 zile cu tratament. Sau cel mai probabil doare pentru ca nu obisnuiesti sa mananci dimineata si macina in gol.