| YumiSukinanda a întrebat:

ma simt rau, de 2 zile sunt racita, beau fervex, ceaiuri, sirop, am facut aseara o baie cu aburi, am dormit binisor, dar acum am luat mai multe medicamente si nu mai simt gustul bun al mancarii, adica mi-am facut un sandvis, la sandvis-maker si ce gust avea inainte, era bun, acum dupa ce am luat medicamentele, nici nu il mai pot manca, si am mancat jumate doar ca imi e greata! Ce sa fac sa simt iar gustul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

E normal sa nu simti gustul mancarii cand esti racita, il vei simti din nou cand te vei face bine

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai ce face decât să ai RĂBDARE să te simţi mai bine şi să-ţi treacă răceala.
Aceste simptome ( pierderea gustului/aromei ) sunt trecătoare şi funcţiile papilelor gustative vor reveni la normal în momentul în care răceala va dispărea.
E normal ca, din cauza răcelii şi a febrei/durerilor de gât ( amigdale ), să ai senzaţie de greaţă şi să nu mai "recunoşti" aroma mâncării.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Ai rabdare sa treaca raceala care ti-a afectat pana si papilele gustative de pe limba si de aceea nu mai simti gustul corect, nu din cauza medicamentelor! asigura-te ca bei doza corespunzatoare de fervex, nu intrerupe tratamentul! alterarea gustului dureaza 2 sau 3 zile dupa care iti vei reveni! multa sanatate iti doresc happy

| Dan10079 a răspuns:

Buna! Gustul mancarii a fost afectat de raceala care ti-a infundat sinusurile si probabil din cauza medicamentelor, daca nu ai fost la doctor iar el nu ti-a recomandat aceste medicamente nu este prea bine pentru ca poti lua unele medicamente care sa complice situatia mai mult. Ca medicamente pe care sa le iei fara sa intrebi medicul ar putea fi: paracetamol, nurofen (daca ai febra) si cam atat, nu este bine sa iei medicamente fara sa intrebi medicul. Oricum tot trebuie sa te duci la medicul de familie si sa-i zici si poate iti va da niste medicamente (altele), eu iti recomand si sa stai in pat linistita si sa te uiti la televizor sau sa dormi, oricum ceva ce te relaxeaza.
Sper ca te-am ajutat!

| Flory1243 a răspuns:

Buna.Mi s-a intamplat si mie stai linistita ca nu o sa dureze decat cateva zile sa se obisnuiasca organismul. Funda?

| ÐαɾκPαιɳteɾ a răspuns:

Nu mai lua medicamente (doar fervexul), nu te fac mai bine (iti spun din experienta), ideea e sa te odihnesti, si sa ai rabdare ca o sa treaca peste cateva zile. Daca ai nasul infundat fa-ti o infuzie de plante (fierbi apa si pui dupa muguri de brad in ea dupa iti pui un prosop pe cap si stai cu nasul acolo in aburi ). Bea mult ceai si mananca supa de legume calda. Daca febra nu iti trece nici peste 5 zile ar fi cazul sa mergi la medic. Sper ca te-am ajutat happy
P.S. Sa te faci bine repede. big grin

| apigold a răspuns:

E o perioada critica acum nu e cald nu e frig deci numai buna pentru ca virusi sa-si faca de cap.sunt produse apicole care te-ar putea ajuta ca Tinctura de propolis, Polenul crud, uite un link gasesti informatii despre produs eu am incercat si merita sincer:http://www.apigold.ro/......polis-50ml

| Andrei328 a răspuns:

Du-te la doctor.