| adelutsa a întrebat:

Mai am si eu o intrebare...ieri la subrat am observat un fel de nodul de marimea boabei de piper:-s. Ma doare daca apas pe el, dar nu e vizibil. Am mai avut ceva de genu dar a fist cos sau nu stiu pentru ca s-a vindecat normal... dar asta nu stiu ce sa zic:-s...ma epilez cu lama sau cu crema deci nu are cum sa fie din cauza astasad...cine a mai avut si stie sa-mi spuna si mie ce sa fac pentru ca n-as vrea sa o alertez pe mama cu o chestie care poate e trecatoare, dar totusi ...va rog frumossad multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Ar fi bine sa nu mai stai pe ganduri si sa mergi la medic.

Laur
| Laur a răspuns:

Cel pai probabil e din cauza epilatului. Firul de par produce cateodata o inflamatie inainte sa strapunga stratul superficial al pielii. O alta varianta e un posibil por inchistat din cauza deodorantului.

| SweetCandy a răspuns:

Ar putea fii un furunc...care dispare prin interventia medicului, poate ai o sensibilitate, cunosc o persoana care a patit asa ceva, dec i cred ca trebuie sa vb cu mama ta si sa dai o fuga pana la medit pentru ca nu e de glumit!
multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adeluta sotia mea a facut asa ceva.era tare si s-a marit cat o nuca. s-a operat si au scos ceva de acolo niste noduli.nu erau cancerigeni. iau spus ca ii mai crestea un san acolo.in termeni populari ii spune tata caprei sau tata catelei nu sunt sigur.mergi la medic daca se face mai mare si se rezolva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte pposibil sa fie furung...si eu am avut si in primele 4-5 zile imi era de marimea unui sambure de mar.prin a 5-a zi a inceput sa creasca si dupa o saptamana era gigant(mai mare decat o jumate de ou de gaina) si nu avea cap (punct galben ca la un cos.Am tot stat acasa sperand ca o sa treaca dar degeaba.cand am mers prima data la medic a vrut sa mi-l taie direct dar nu l-am lasat deoarece si cand il atingeam era o durere insuportabila.pana la urma am ajuns la urgente la chirurgie cu el. mi la taiat dar durerea care trebuia suportata cand il taie si cand te curata este de neimaginat.ASA CA CEL MAI BINE E SA MERGI CAND ITI APARE.CAND E FOARTE MIC PENTRU CA DEGEABA ASTEPTI CA NU TRECE DE LA SINE. POTI FACE ORICE TRATAMENT CU IHTIOL, CEAPA. FLORI DE CRIN, ORICE (PE TOATE LEAM INCERCAT DAR DEGEABA)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antibiotic este furunc ia zinat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E din cauza epilatului. la radacina firului de par s-a format cos.care mai apoi s-a facut mai mare. Daca se transforma in furuncul, si nu vrei sa afle nimeni iti recomand sa te duci la farmacie si sa iei 2 sau cel mai bine 6 penicilini G la doza maxima 1 milion si ceva de unitati. sau cam asa ceva...si baga le din 6 in 6 sau din 4 in 4 ore. Penicilina facuta la doza maxima sta in corp vreo 5 sau 6 ani. Si e cel mai bun combatant antiinfectios.Am avut o data 4 furunculi din care unu pe fata.ma uitam din profil in oglinda. Si nici un medicament nu a mers.nici macar putin. iar penicilina chiar daca nu ai nimic si o faci tot e bine. Cu o singura conditie.SA STII DACA RASPUNZI CORECT LA ANTIBIOTICE PUTERNICA.si asta doar daca ai mai facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut asta la un film si daca e nod inseamna ca este cancer dar cati ani ai?
anunto pe mama ta si du-te la un control si daca este aproape de san este cancer
nu glumesc

| sheyla a răspuns:

Aceasi problema am avut-o si eu cu cativa ani in urma...imi aparuse un mic nodul cum spui tu cat o boaba de piper si era foarte dureros la atingere, iar pe zi ce trecea se marea.Pana la urma s-a dovedit a fi un furuncul foarte dureros, dar care din fericire s-a vindecat. Sper ca aceeasi problema sa o ai si tu si sa nu fie altceva mai grav(cancer mamar)Daca in cateva zile va creste rapid, este vorba despre un furuncul.Iti doresc insanatosire grabnica!