| Antmrvd a întrebat:

Buna ziua!
Am 18 ani, 1, 70 inaltime si 48 de kg si atacuri de panica groaznice..si anemie…
Problema e ca, desi nu beau alocool sau cafea am palpitatii si uneori stau intinsa in pat si sunt linistita si pulsul inimii incepe sa bata mult mai tare decat ar trebui, apare starea grea de respiratie, ma agit, incep sa tremur, exact ca o fibrilatie…
Am patit asta aseara si am fost nevoita sa ies afara si sa incep sa ma calmez… eu avand si frica maxima de moarte..sau mai ales de ceva problema grava.
Am si stari dese de oboseala, nevoia de somn mai mult.Tin sa spun ca ieri a fost ziua mea si corpul de pe zi mi-a dat cateva semnale ca e epuizat si aveam stari de lesin …
Nu inteleg de ce toate astea…oare tot se intampla din cauza vietii mele haotice? Mancatul aiurea cand prind, dormitul la fel…?
Mi-e teama sa nu cum ceva la inima desi dureri in zona inimii nu am avut decat ftt putin si nu ca o ghiara sau ceva de genu, durere care ma durea cand miscam mana stanga.
Am des stari de lesin si de multe ori patesc sa-mi bata inima prea incet fata de cum trebuie sa fie normal, sa simt sa inspir aer si sa am starea de lesin si uneori chiar inconstienta cateva secunde si durerea de cap sau urechile infundate.
Am mai lesinat o data. acum ceva timp si atunci am facut un test de sange….
Mi-e teama rau sa nu am la inima ceva, am aflat ca unchiu meu are si de atunci sunt stupefiata, nu mai dorm noaptea, ma gandesc daca am si eu ceva si-mi fac tot felul de filme ….nu stiu ce sa mai fac…
Am atacuri de panica si daca merg singura undeva…simt ca nu mai pot respira si incepe starea asta rea, banuiesc ca eu induc asta.
Doctoru mi-a zis ca am anemie si ca din cauza ca organismul meu nu e hranit cum trebuie si viata haotica, sangele nu este pompat bine, iar clar organismul nu poate circula cum trebuie incat sa fie hranit in totalitate ca toate lucrurile sa mearga ok.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bia18 a răspuns:

Anemia predispune la o oxigenare mai slaba a organelor, oxigenare necesara la buna functionare a lor. Practic gandeste-te ca celule tale rosii, nu au o concentratie suficienta de hemoglobina (cea care iti este scazuta in anemie), iar hemoglobina transporta oxigenul la organe. Inima are si ea de suferit din cauza anemiei pentru ca muschiul inimii (miocardul) nu este nici el hranit cum trebuie cu oxigen. Greutatea nu este una corespunzatoare pentru inaltimea ta, ar trebui sa iti modifici dieta, probabil anemia o ai ca urmare a unei alimentatii necorespunzatoare.
Apoi s-ar putea sa fi dezvoltat anxietate (avand in vedere atacurile de panica), iar palipitatiile si bataile rapide ale inimii (tahicardie), pot sa fie si ele urmari ale anxietatii.
Ca sfat, asa cum am zis, ai grija la alimentatie si incearca sa te linistesti, fa exercitii de respiratie pentru anxietate si neaparat trateaza anemia. Iti doresc multa sanatate si ai grija de tine!

| Antmrvd explică (pentru Bia18):

Da sunt foarte speriata…insa doamna doctor imi spuune sa ma calmez si eu nu pot in momentu de fata.cel putin perioada asta este ft grea pentru mine, mi e foarte frica de moarte…cand vad ca stau linistita in pat si incepe inimq sa bata ft tare…incerc sa dorm…si nu pit din cauza pulsului mare desii nu am facut nimic si am stat in pat…si starilor de lesin…anxietatea e maxima..de spus cuiva daca spun nu ma intelege…

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doctorul a avut dreptate!
Daca nu-ti legi patul pe spate (ca rucsacul), atunci te va sufla vantul!
Reorganizeaza-ti programul zilnic, inclusiv orele, cantitatile si calitatea de mancare si de somn!

| Violleta2022 a răspuns:

Problema ta este destul de grava si va trebuiis a consuti intai un psihiatru si apoi un nustrionist fiindca este sub-nutrit.
Renunta la viata haotica si pune mana serios sa mananci, fiindca in acest ritm nu cred ca vei avea mult detrait.

| Antmrvd explică (pentru Violleta2022):

Va multumesc frumos pentru mesaj

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu intelege de ce toate astea…oare tot se intampla din cauza vietii mele haotice? Mancatu aiurea cand prind, dormitu la fel…?
Da, acesta poate fi un motiv.
Să te gândești așa. Dacă treptat, cu schimbări mici zilnice, treci de la viața haotică la una disciplinată, ai șanse mari să reușești.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai, o logica trebuie sa fie.
Tu nu te simti bine fizic in primul rand, esti slabita iar asta iti afecteaza si psihicul.
Anemia e clar o cauza, vezi cum o poti combate.
Din analizele de sange probabil s-au tras niste concluzii.
Medicii nu au venit cu recomandari concrete? Nu ti-au spus ce alimente sa consumi, eventual ce suplimente sa iei?
Cu calciul cum stai? Starile prin care treci tu pot fi din combinatia de: lipsa somn, multa cafea si calciu scazut.

| Antmrvd explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ft prost stau cu vitaminele, calciul…

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Antmrvd):

Incearca sa rezolvi asta.
Nu ai primit reteta de la medic?

| Antmrvd explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mi-a dat vitamine

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Antmrvd):

Și le iei regulat?
Ce vitamine sunt?

| Sophieka a răspuns:

Meditatii...Multe meditatii ghidate...Gasesti gratuit pe Youtube.

| MrAM a răspuns:

Probabil cel mai important aspect e miscarea. Iti sugerez sa te apuci cat mai repede de un sport, fie ca e o olimbare in natura, jogging, mers la sala etc.
Asta te ajuta cu alimentatia, o sa ai pofta de mancare dupa. Acum trebuie sa iei in considerare si sa mananci sanatos si sa te hidratezi corespunzator. Deci minim 1.5 L de lichide zilnic, astea te vor ajuta cu sanatatea mintala, ameliora starile de anxietate, vor imbunatati stima de sine.
Renunta la alcool, tigari, petrecut prea mult timp pe telefon, calculator etc.
Incearca sa socialisezi mai mult.
Somn adecvat, cel putin 7 ore. Si ideala de la 23pm sa doemi deja.
Poti lua eventual si ceva suplimente de fier, vitamine in special D si C, calciu.
Mediteaza, exercitii de respiratie.

| BogdanM275 a răspuns:

Fă sport, mănâncă sănătos și cât trebuie, încearcă sati găsești un echilibru psihic și eventual poți lua vitamine.