| Dumitritsa a întrebat:

Buna) mai intii de toate v-as ruga sa nu scriti comentarii caraghioase, dar sa ma ajutati cum puteti ((

sa va spun problema mea, eu am 15 ani, si deci eu cred ca innebunesc, sau nu stiu ce am, poate sunt bolnava, nu stiu... de ce?
deoarece:
- de multe ori vb singura cu mine, cind, imi iaginez ca joc in vreun film, ca sunt pe scena si stau in fata oglinzii si fac toate astea parca ar fi adevarat, parca chiar as fi acolo
-sau imi imaginez ca sunt cu cineva (baiat, prietena, etc.) si vb cu el/ea, dar de fapt sunt singura si vb singura

si nu stiu de ce fac toate astea sad m-am saturat deja de starea asta...
-si de multe ori spun ca vreau sa mor, ca nu stiu sa fac nimic in viata asta, ca nimanui nu ii trebuiesc, si ca tuturor o sa le fie mai bine fara mine sad (de fapt invat cam rau la scoala, poate de asta?)
si inca citeodata imi imaginez cum ar fi sa moara mama mea ( tata nu am) sau prietena apropiata. am ft multe ginduri care nu imi dau pace;(

va rog ajutati-ma, dati-mi un sfat, ce sa fac?;( sincer nu mai stiu ce sa fac;(

poate o sa va ajute si asta ca sa ma ajutati :
>eu stau mai mult in casa, pentru ca mama nu prea imi da voie pe afara ca se teme sa nu patesc ceva< dar nu cred ca din cauza asta sunt asa, ca la scoala am ft multi prieteni )) nu stiu.

va rog ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Nu e deloc ok sa ai starile astea, intr-adevar, toate mai dansam in fata oglinzii si ne imaginam prin filme sau pe scena, si facem parada modei prin casa cu tot felul' de haine, insa acest lucru nu trebuie sa devina o obisnuinta sau sa duca l ceva mai grav!
Aceste probleme nu ti le putem rezolva noi, pentru ca acest lucru stie sa il rezolve doar un psiholog, spune-i mamei tale ce probleme ai si spune-i ca ai vrea sa vizitezi un psiholog cat de curant, nu iti fie teama si nici rusine, psihologul nu e ceva rau si nici rusinos, din contra, atunci cand recunosti ca totusi ai o problema si decizi sa mergi, inseamna ca esti pe jumatate vindecat!
Nu te mai lasa asa, si incearca sa iesi din casa cat mai des, sa nu mai stai capturata in lumea asta ireala, calculator, tel, net, etc!
Bafta!

| кαтнєяιιηєPιєяcє a răspuns:

Bună! Îmi pare rău pentru tine, dar de exemplu ca să nu mai ai acele gânduri îți poți ocupa timpul cu altceva... să asculți muzică, să mai ieși în parc, să îți faci prieteni noi. Poți discuta despre problema asta cu psihologul școlii [ dacă ai ], nu trebuie să îți fie rușine. Mult succes :*.

| meriuss a răspuns:

Nu esti normala,esti magnifica,dai dovada de multa imaginatie,esti depresiva ca nu gasesti pe cineva care sa te inteleaga asa cum esti,crede-ma ma regasesc in multe din ce spui tu,ar trebui sa te apuci de actorie,acolo ai sa gasesti oameni care sunt ca tine,esti diferita prin simplu fapt ca nu esti ca multi altii, ai ceva special, in sensul bun.

Răspuns utilizator avertizat
| meriuss a răspuns (pentru Dumitritsa):

Stii care e problema numarul unu al oamenilor?; iti zic eu frica; frica de a incerca; frica de a intreba; frica de a te baga in seama cu cineva care iti place; frica ca nu esti bun la ceva; din cauza fricii incepi sa gasesti scuze pentru orice; e normal sa gandesti asa caci omul se simte bine in zona de comfort; odata iesit din zona de comfort,adica sa incepi sa faci ceva nou automat apare FRICA; e de la nastere, cand te nasti incepi sa tipi, de ce? pentru ca ai iesit din zona de comfort unde era cald si bine.De unde stii tu ca nu ai talent daca nu ai incercat? ai incercat si ti-a spus cineva ca nu esti talentata? presupun ca nu,ai har,care se cultiva prin lectii si multa munca, ca si oamenii talentati la desen, au har dar daca nu il cultiva degeaba il au.Nu mai pune "NU"-ul in fata,ca o sa ai multe de pierdut, cand vine vorba de tine ca persoana, o sa regreti mai incolo sau ai sa te complaci cu situatia asta.Crede-ma multi se complac asa cum sunt, si regreta multe daca isi aduc aminte.Asa vrei sa fii si tu?

Răspuns utilizator avertizat
| meriuss a răspuns (pentru Dumitritsa):

Atunci ramai cu ce zic ei,daca asta te face sa te simti mai bine,dar daca vrei sa faci ceva incearca sa uiti de ce zic altii,faptul ca te balbai sau te pierzi,nu-i o problema asta trece,e mai greu la inceput,faptul ca nu esti buna la romana,e probabil ca nu ai inteles de ce trebuie sa stii toate lucrurile alea ca oricum nu te ajuta in viata,dar daca gasesti deoadata un lucru care iti place cum ar fi teatru sau psihologia sa zicem, parca te uiti cu alti ochi la "romana"sau carti, parca vrei sa stii despre ce zicea in cartea aia care inainte o citeai de nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce iti faci griji pentru ce nu trebuie?
Faptul ca iti inchipui ca joci in film sau vorbesti cu prieteni,reprezinta capacitatea ta de a te pune in locul cuiva,de a te transpune in alt personaj si asta este o calitate,nu un defect,te va ajuta foarte mult mai tirziu.
Imaginarea morti mamei si ca vei ramine singura,este un fel de atentionare ca acest lucru este foarte departe,ca nu se va intimpla prea curind.
Trebuie sa intelegi si grija mamei,esti aproape de o virsta destul de periculoasa.Iar gindurile tale o sperie si pe ea.
Te sfatuiesc sa renunti la gindurile astea si ai sa vezi ca incet, incet, lucrurile vor intra in normalitate.
Mult noroc si Dumnezeu sa te ajute.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumitritsa):

Uite,acum este tirziu si nu imi place sa "spal rufele in public". Miine,cind ajung acasa,vorbim mai mult, iti las un mesaj, Ok? Nu exista "nu pot".

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumitritsa):

Acum te rog sa lasi gindurile "negre".Cel putin pina miine, o sa vezi ca te vei simti mai bine.

| JokerV a răspuns:

Ai fost traumatizata in copilarie? sau a aparut asa din senin? parerea mea e sa lasi rusinea de o parte si sa te duci la psiholog poate faci ceva si te lovesti sau mai rau... te intreb iarasi starile astea au aparut din senins sau de cand

Răspuns utilizator avertizat
| JokerV a răspuns (pentru Dumitritsa):

S-ar putea sa te fi afectat acum moartea tatalui tau poate cand ai fost mica nu dar ia gandeste-te daca zici ca iti imaginezi ca mor persoane sau insasi tu, totusi eu spun ca lipsa tatalui tau tia cazuat asta, totusi parerea mea si nu vreau sa te dezamagesc aici nu cred ca te-ar putea ajuta cineva doar un medic, daca mama ta nu vrea sa mearga cu tine intreaba si tu pe cineva care stie un psiholog

| CristiUcV a răspuns:

Du-te la un psiholog

| kyara10 a răspuns:

Poate ar trebui sai te duci la un psiholog

| TrupFaraSuflet a răspuns:

Poate si din cauza asta! daca ramai inchisa in casa, parca innebunesti! eu nu pot sta o zi in casa ca deja o iau razna rau de tot.si eu mai vorbesc cu mine de multe ori,dar nu imi imaginez ca imi raspunde cineva...pur si simplu intreb(de exemplu): ai vazut ce o zis aia? si cica la ea ca nu injura!(si tot eu imi raspund cu voce tare): dao-ncolo de fata ca nu stie ea ce face!(si toate astea le zic cu voce tare,dar nu inseamna ca as fi nebuna pentru ca sunt constienta de chestia asta... daca nu as fi, ar insemna ca mis nebuna! deci cum si tu esti constienta de asta, inseamna ca nu ai nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Rebecadulcic a răspuns:

Du-te la cursuri care te pun in valoare cum ar fi dansul,sau i-ati un animal de companie(asa iti comvingi parinti ca esti responsabola si te vor lasa si afara), cand vrei sa vb cu cineva vb cu cainele si joacate cuel, nu stiu suna un prieten...

| ButterflyMiley a răspuns:

Nu prea stiu ce sa zic... sad

| Aq_Munteanu_1996 a răspuns:

Explicane de ce iti imaginezi sa moara cineva... ai fost traumatizata mai de mica?

Răspuns utilizator avertizat
| Maxiimuss a răspuns:

Apuca-te de un sport si fa-l calumea happy

| Lovely234 a răspuns:

Daca vrei da-mi adresa ta de y! messenger si vorbim sau daca nu da-mi cerere de prietenie la prieteni.am o varianta. spune-i mamei tale si duceti-va la psiholog.

| Diia_Dianutza_1997 a răspuns:

Tot ce ai zis mi se intampla si mie decat eram mai mica acum am 11 ani in casa la mine fara sa ma vada nimeni ma joc la fel ca si tine dar eu si camt imi e rusine sa cant la in fata la cineva, poate ni se intampla asta ca vrem sa im ca acel personaj pe care il jucam sau iti placa actoria fara sa stii, dar mie imi place sa cant si in fiecare zii in asa ziselw mele filme cant si interpretez unele seriale le copii si le schimb unde vreau eu dar ideea e ca nu e bine sa faci asa ceva dar e geu sa renunti din cauza ca constiinta vrea sa vb cu vrea ea cu cinev, scuze pentru scris sunt pe telefon, poate tie iti trecw...