| Ponce a întrebat:

Am o problema, si anume:
De cateva zile ma simt ametit, de fiecare data simt ca-s ametit, am o oarecum amorteala cateodata in picioare. Mentin ca am lipsa de calciu, stiu de la doctorul meu de familie. Stiu ca trebuie sa iau calciu, dar momentan, stau foarte prost financiar. O metoda ca sa scap de ametelile astea, sau daca ar fi altceva, de la care sa am ameteala m-ar ajuta. Cu stima, TUDOR. Funda celui care ma ajuta(concret)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Intrebari200 a răspuns:

Ceai de coada soricelului
Se bea o ceasca in fiecare dimineata, pe stomacul gol, cu o jumatate de ora inainte de micul dejun sau Otetul de mere
Daca obisnuiesti sa il prepari tu, produsul este cu atat mai eficient. Contine flavonoide, enzime si aminoacizi care ajuta organismul sa isi restabileasca echilibrul natural. Peste 90 de componente active din otetul de mere vor actiona rapid, pentru redarea confortului. Se bea treptat, diluat in apa, iar senzatia de ameteala va disparea. http://sanatate.bzi.ro/3-remedii-la-indemana-pentru-ameteala-9440

| Ponce explică (pentru Intrebari200):

Mersi mult. Am sa incerc.
P.S: Ma bucur ca mai este cine'va pe aici, care nu face misto.

| Intrebari200 a răspuns (pentru Ponce):

Ma bucur ca te-am ajutat happy

| Ponce explică (pentru Intrebari200):

Otetul de mere, fiind suc'ul din mere/

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Lasa tigara si atunci o sa ai ceva bani pentru calciu. Ia pastile sau fiole cu gluconolactat de calciu, astea sunt mai ieftine, cred ca nu te costa mai mult de 5 RON/saptamana.
Apropo de otetul de mere, trebuie neaparat sa fie produs natural. Otetul alimentar din comert, asa zis de mere, este produs 90% prin sinteza si nu este sanatos.
Te-ar ajuta si daca manci fructele proaspete sau sub forma de suc, la storcator, iaurturile, verdeturile (salata, spanac), semintele (nucile si migdalele de exemplu sunt o sursa importanta de Mg si Ca).
Ai grija si nu consuma produse rafinate, in special zaharul alb, painea alba si produsele de panificatie din faina alba, inlocuieste-le cu produse integrale (miere, zahar brun, paine neagra sau graham). Taratele din grau contin multe vitamine, complex de vitamine B, iar uleiul de peste si uleiurile din nuci contin vitamina D. Vitaminele ajuta la asimilarea si fixarea calciului in organism.
Deci: o dieta mai sanatoasa, renuntatul sau reducerea unor vicii precum fumatul, unele suplimente alimentare care sunt destul de ieftine si esti rezolvat.

| Ponce explică (pentru Zenithf):

Nu fumez.

| Zenithf a răspuns (pentru Ponce):

Ziceam doar asa, prin fumat ma refeream la un viciu, care nu-i neaparat sa fie fumatul. Sau nu neaparat un viciu, poate fi o mica placere pentru care ne cheltuim o parte mai insemnata din venituri. Si daca facem o mica economie acolo, atunci avem bani pentru alte chestii, cum in cazul tau ar fi sanatatea.
Deci, vezi cat pot sa iei si de unde, ca sa iti iei niste pastle sau fiole, care din cate stiu eu nu sunt foarte scumpe.