| anonimm_8670 a întrebat:

maine plec la mare si sunt pe stop( de azi ). ce pot sa fac pentru a opri ciclul menstrual. sa iau anti-conceptionale? am doar 13 ani. si cum sa le iau daca merge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jane a răspuns:

Buna! Acum, daca deja ti-a venit, nu prea ai cum sa il opresti. Cu anticonceptionalele trebuia sa incepi de o luna daca voiai sa se opreasca. Totusi, capul sus! Daca stai o saptemana la mare, o sa prinzi si cateva zile fara. Vorbeste cu mama ta si ea o sa iti zica exact ce sa faci, pentru ca stie cel mai bine. Sper ca te-am ajutat!

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu lua nimic, mergi linistita la mare si din a 3-a zi de menstruatie poti sa intri si tu in apa, foloseste tampon OB. Ar fi bine ca dupa scalda, cand ajungi acasa (sau unde esti cazata) sa faci baie la sezut cu ceai de coada calului, indiferent daca esti sau nu pe stop.
Anticonceptionalele ajuta cica la reglarea ciclului, nu iti opresc menstruatia, dar decat astea mai bine bea ceai de coada soricelului.
Si uite ce zice aici de anticonceptionale: http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-4.htm

| rosto a răspuns:

Nu merge cu anticonceptionale, plus ca ele nu se iau la 13 ani. foloseste tampoane ob daca vrei sa fie ok, sa te balacesti, dar nu are rost sa bagi hormoni aiurea in tine happy

| madalinutza a răspuns:

Bunabig grin
eu te sfatuiesc sa nu iei anticonceptionale
deoarece dupa aceea poti avea probleme
si sa ti se deregleze ciclu
mai bine
ia-ti obwinking
e mai sigur
sau daca nu astepti sa-ti treaca...
n-ai ce facehee hee
si distractie placuta la mare happybig grin

| BubuLina999 a răspuns:

Nu nu lua ca poate iti face rau. eu stiu de de la antinevragic se opreste menstruatia dar nu incerca cu anti-conceptioanale ca poate ti se deregleaza... sper ca te.am ajutT pwpici si vezi de faci

| BubuLina999 a răspuns:

Nu nu lua ca poate iti face rau. eu stiu de de la antinevragic se opreste menstruatia dar nu incerca cu anti-conceptioanale ca poate ti se deregleaza... sper ca te.am ajutT pwpici si vezi de faci la mare

| 80Cris a răspuns:

Nici intr-un caz! Anticonceptionalele nu-ti opresc menstruatia!
Nu ai ce sa faci, impaca-te cu ideea!

| Georgii a răspuns:

Nujtu, nu folosescwinking Ptr ca nu mi-a venit Fanta Rosiee laughing Da` nu iti recomand sa iei! Esti prea mik pentru ele [parerea mea] si eu am toto 13 aniwinking Sh app distractie palcuta la maree! >big grin

| Casandra a răspuns:

Fata...mai bine nu intra in apa si daca iei aniconceptzionale ti se deregleaza hormonii si te poti ingrasha sau poti patzii alte ciudatenii

| ioana_6413 a răspuns:

Te sfătuiesc să consulţi un medic, nu le lua aşa de capul tău că poate îţi fac rău. Sau dacă nu, vorbeşte cu mama ta, cu cineva care se pricepe mai bine. big grin

| Annemary_2131 a răspuns:

Ia vitamina ca de la farmacie cate o fiola in fiecare zi si calciu efervescent... poti intreba si farmacista cat exact sa iei
nu-ti recomand anticonceptionalele la 13 ani

Take care

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu nu. nu folosi anticonceptionale.mai bine foloseste ob-euri daca sti ca nu te irita sau iti creeaza probleme.nu stiu ce sa zic mai bine intreab-o pe mama ta. ea stie mult mai bine.

| MariaLarissa a răspuns:

Eu iau no-spa si imi alina bine durerea apoi dupa 1 2 3 ore un nurofen si chiar imi face bnnn...happy