| anonim_4396 a întrebat:

maine trebuie sa ma duc la strand cu prietenii si azi dimineata mi-a venit ciclul. am fost la farmacie sa caut vitamina ca, dar nu avea. in schimb mi-a recomandat clorocalcin combinat cu cretisoara. as dori sa stiu daca are acelasi efect ca vitamina ca.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Potoleste-te si lasa strandul pentru saptamana viitoare. Este periculos sa-ti opresti menstruatia. Endometrul necrozat care ar trebui sa se elimine se poate acumula in uter determinand infectii grave care pot duce chiar la pierderea uterului. Nu risca atat de mult pentru atat de putin. Strandul va fi acolo si saptamana viitore, si la anul, dar sanatatea ta genitala o data pierduta nu se va mai intoarce niciodata.

Abh
| Abh a răspuns:

Clorocalcinul reduce fluxul menstrual, nicidecum nu il opreste. Eu te sfatuiesc sa nu intri in apa sau sa-ti introduci un OB mare, in caz ca nu esti virgina.

| IrinaAndreea a răspuns:

Buna. Nu stiu ce efecte are clorocalcinul, dar zic ca ar fi mai bine sa iti vezi de treaba cu fel de fel de metode de oprire a menstruatiei, nu de alta, dar ai putea avea probleme mai tarziu. Mai bine folosesti OB daca vrei neaparat sa intri in apa, daca nu poti sa iti iei pantaloni scurti si sa nu intri sau sa amani pentru alta zi intalnirea. Succes! big grin

| camelya_1945 a răspuns:

Este o prostie sa-ti opresti menstruatia cu Vitamina K (nu, Ca ) sau clorocalcin si alte porcarii, o sa-ti dereglezi organismul. Mai stiu o fata care facea asa ceva si acum ii vine ciclul o data la 6 luni, are burta foarte umflata (zici ca e gravida in 4 luni ) si urmeaza tratament hormonal ca sa revina la normal. Nu are rost pentru o prostie ca mersul la strand sau alt eveniment la fel de 'important ' ca acesta sa te joci cu sanatatea ta.

| foxi a răspuns:

Crapa strandul fara tine? Ce esti asa agitata? Nu intra in apa!

| DianaAndra1 a răspuns:

Haaa? happy. eu n-am auzit de asa ceva :d. ia, spuneti-mi si mie cateva trucuri. Nici nu stiam ca ciclul se opreste in apa :o.
vitamina ca adica ca? nu-nteleg laughing. vitamina CA, asa simplu?

| maria_7345 a răspuns:

Vitamina ca nu oreste ciclul ci hemoragiile ciclu tot o sa ai. clorocalcinul se foloseste mai mult in alergii dar si in hemoragii. Ciclul nu ti se oreste cu nimic doar iti va curge mai putin.Stai cuminte ca te dereglezi si o sa vezi ca nu vei avea rezultate.

| Helene a răspuns:

Hmm, gandeste'te mai bine.Eu in locul tau nu as lua.In apa ti se opreste ciclul. Ia'ti un absorbant la tine, si te schimbi inainte sa pleci, poate chiar si cand vi, iar daca sunt cabine de schimb cu atat mai bine.
Ps:Mie imi vine miercuri, si eu sambata ma duc la piscinahappyIar raspunzand la intrebarea ta mi-am raspuns mie:*
Succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te-ai gandit sa porti un tampon intern?

| Anndaa a răspuns:

Eu zic sa nu te duci daca intri in apa peste solduri poti face stop cardiac