| svenhassel1945 a întrebat:

Cat de grav este un chist ovarian de 38mm la ovarul stang la o fata de 16 ani (17 ani in decembrie) medicul spunea ca este foarte grav si trebuie operatie am citit pe net ca se pot lua niste pastile cu antibiotic ...eu zic ca marlanul ala de doctor vrea sa vada piza oh go on cine stie mai face poze etc la cat is de nesimtiti doctorii romani

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te si cere parerea altui medic, se poate incerca si cu tratament hormonal.

| Alina_9354 a răspuns:

Eu nu cred ca se joaca cu asa ceva! Asculta medicul ca **** poate vedea si acasa la fimeisa si nu neaparat la tine...nu esti singura care trece pe la elwinking (si scuze de exprimare da asta e adevarul) Un chist e ceva serios si trebuie luat in seama nu "tratat" cu antibiotice ca mai nou toti bloggeri sunt si medici!

| bia0000 a răspuns:

Chistul este deja prea mare...se ia antibiotice cand este de 5 mm
mama a efectuta o astfel de operatie in 2003 si iti zic sa consulti si alti specialisti daca nu ai incredere in medicul acela pentru ca se poate agrava

| RkoRandyO4ever a răspuns:

Gandesti mult prea departe. Sanatatea ta este in joc. In fond, e alegerea ta. Operatia sau pastilele, doar ca din cauza pastilelor, s-ar putea sa nu poti mai tarziu sa ramai insarcinata. ( cunosc cazuri ).

| svenhassel1945 explică:

Citeam pe un forum si am vazut asta Am avut si eu un chist de 7 cm, iar doctorul care mi l-a descoperit mi-a spus ca este prea mare ca sa treaca cu tratament si mi-a facut bilet de internare pentru operatie.
M-am dus insa la un alt medic ca a spus sa incercam totusi cu tratament hormonal...pe langa pilulele care le luam de obicei mi-a mai dat ceva pastile cu hormoni, nu mai stiu numele. Vreau sa spun ca dupa 3 luni nu mai aveam nimic., stiu un baiat care a avut un chist la picior si la operat dar nu stiu cat de mare era

Am inteles si eu ca depinde totusi de care tip de chist este...functional...etc.

| svenhassel1945 explică:

Operatia e normala adica iti face anestezi si te taie sau e cu laseru