| Lety20 a întrebat:

Buna.
Medicul ORL zice ca operatia la amigdale nu se face in timpul menstruatiei. Voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca operatia nu reprezinta o urgenta medicala si poate fi programata oricand, este ideal sa nu se faca in timpul menstruatiei, indiferent de tipul sau scopul operatiei, nu doar cea mentionata de tine.

Se recomanda astfel deoarece pe tot parcursul ciclului menstrual, exista fluctuatii hormonale in functie de faza (menstruatie, perioada fertila, perioada luteala etc.).In timpul menstruatiei, insa, nivelurile de estrogen si progesteron provoaca schimbari fiziologice majore (fluctuatii de puls si tensiune, functie respiratorie alterata, sistem nervos alterat, retentie de lichide/ probleme ale circulatiei sangvine, functii excretorii modificate etc.), iar aceste schimbari cresc anumite riscuri ce apar in timpul si dupa operatiile chirurgicale, ca de exemplu: efecte nedorite ale anestezicului (efect slab, efecte adverse pe care in mod normal pacientul nu le-ar avea, complicatii severe in cazuri foarte rare), posibilitatea de infectii si vindecarea greoaie, dezvoltarea trombilor venosi etc.

| Lety20 explică (pentru Floridori):

Multumesc mult de raspuns!

| Floridori a răspuns (pentru Lety20):

Cu drag!
Multa sanatate!

14 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu se fac pentru ca esti mai predispusa la hemoragii.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Wr3nch):

Pai operația provoacă hemoragie oricum. Probabil că hemoragia produsă prin tăierea amigdalelor, împreună cu pierderea de sânge de la menstruație poate provoca anemie.

| Brizbriz a răspuns:

Presupun ca menstruatia introduce destul stres in corp, ca sa nu merite riscul sa patesti ceva, pentru ca orice operatie e totusi un stres

insa, intreaba medicul, presupun ca tot o sa faci operatia aia pana la urma, deci o sa ai ocazia sa intrebi

| Lety20 explică (pentru Brizbriz):

N-am nr lui. Am mai gasit un grup despre medicina in Facebook si am intrebat

| Lety20 explică (pentru Brizbriz):

Multumesc.

| Brizbriz a răspuns (pentru Lety20):

Cu placere

| DovleacTurbat a răspuns:

Daca un medic ți-a zis asta de ce simți nevoia să consulți părerea puștanilor de aici? laughing

| MihaiSpeedster a răspuns:

Nu ți-a explicat și de ce?

| Lety20 explică (pentru MihaiSpeedster):

Nu. I-am dat multe intrebari dar de asta nu m-am gandit caci stabilisem ziua operatiei insa mi-a venit mult mai devreme din cauza steriletului.

| IarsiIar a răspuns:

Crezi ca noi suntem mai competenti decat medicul?

| Lety20 explică (pentru IarsiIar):

Cei competenti au raspuns deja!?

| Lety20 explică:

Va multumesc la toti pentru raspuns! Va doresc o zi frumoasa!